Je pohřeb důležitý? - Odpuštění.

Je pohřeb důležitý? - Odpuštění.
14. 7. 2018, 10:10 | Doporučit

Proč vůbec pohřbívat člověka, proč mít rodinný hrob, vždyť je to tak drahé? Pohřeb je však poměrně zásadní vyjádření vyjádření vztahu lidí k člověku, který zemřel i obecně k životu a smrti jako součásti našeho bytí. Vypovídá předervším o nás pozůstalých.

Pohřební obřad je starý jako lidstvo samo. Je známkou lidské kultury a téměř vždy vyjadřuje nějakou formu představy o posmrtném životě. Každá společnost tedy vypovídá o svém postoji k životu, k pietě a naději na budoucnost věčného života. Týká se to mnoha rozměrů: odpuštění, docenění, zdravá pieta, paměť rodiny, modlitba za zemřelého, přetržení vlivu zla atd...

Pohřeb je důležitý prvek loučení se s někým, kdo je nám blízký, na kom nám záleželo, komu záleželo na nás nebo všechno dohromady. Je důležitou součástí našeho života udělat jakousi pomyslnou pozitivní čáru za nějakým údobím, možná lépe nějak ho uzavřít a přitom ho nechat zpracované nikoli nezpracované žít v našem nitru. Loučení je výzvou pro pozůstalé uzavřít věci v sobě ne do tabu, ale jako součást naší pravdivé a ideně dořešené  historie. Zpracované věci to znamená, že najednou ta skutečnost odchodu nemá přístup, k našemu srdci skrze nezpracovanou bolest či nezpracovanou křivdu, nedokonanou prosbu za odpuštění toho zemřelého, ale je vyřešena nakolik nakolik bylo možno. Velmi důležité je, abychom to co jsme si vzájemně učinili nešikovného či nepěkné ho, pokud jsme to nestihli ještě za života nyní odpustili aspoň z naší strany. A pokud jsme se nestihli omluvit tak i žádat o odpuštění i za hrob. Je to svým způsobem velmi důležitý proces dozrání a tak trochu poslední šance, či výzva věci alespoň uvnitř pravdivě nazvat, aby v celé rodině či mezi přáteli nezůstali jako strašák.

 

Předchozí měsíc
Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Oratorium - 20. října

tromba-plakat

Studentské mše 2019-20

2019-20-STUDENTSKE MSE 1920

Příprava na manželství 2019-20

2019-plakat-priprava-n-manželstvi

uvedení nového kaplana
uvedení nového kaplana
Frantisek-jaro
Frantisek-jaro
KCMT- venkovní pohled na terasu
KCMT- venkovní pohled na terasu
Velikonoce
Velikonoce
KCMT z dronu
KCMT z dronu
sv. František - liturgie
sv. František - liturgie
KCMT - liturgie
KCMT - liturgie
KCMT- foto hotel Kupa
KCMT- foto hotel Kupa
KCMT z dronu jaro
KCMT z dronu jaro
František-zima
František-zima
KCMT - sál s výhledem na terasu
KCMT - sál s výhledem na terasu
Komunitní centrum Matky Terezy
Facebook Předchozí Další