Malá krádež

Malá krádež
7. 10. 2019, 09:26 | Doporučit

Př 28, 1; 13-20

Janě bylo dvanáct let, když se rozhodla, že potřebuje ve svém životě víc vzrušení. Protože neměla lyže, začala dělat něco, co nevyžadovalo peněžní investice. Začala krást.

Věděla, že dělá špatnou věc. Ale vždycky, když strčila pod kabát nějakou sladkou tyčinku, připadalo jí to vzrušující. Hladina adrenalinu v krvi příjemně stoupla.

Pak se to stalo. Nakupovala s tatínkem a sestrou v obchodním domě a chytili ji při krádeži. Protože rodiče byli rozvedení, maminka se nic nedozvěděla. Otec Janě slíbil, že to mámě nepoví, pokud už nikdy nic neukradne.

Janina sestra Klára však využila této příležitosti, aby ji začala vydírat. Když chtěla dostat něco, co bylo Janino, nebo když se hádaly a Jana chtěla přivolat na pomoc maminku, vyhrožovala Klára: „Řeknu mámě, žes kradla!“

Tak to pokračovalo pět let. Jednoho dne však při jednom z Klářiných „řeknu to mámě“ reagovala její sestra překvapivě. Podívala se Kláře zpříma do očí, usmála se a prohlásila: „Maminka už to ví. A svoje kozačky ti nepůjčím.“ Jana konečně pocítila svobodu z odhalení pravdy. Řekla mámě všechno o incidentu v obchodním domě i o svých předešlých krádežích. A matka vůbec nereagovala tak rozzlobeně, jak se Jana obávala.

V knize Přísloví se praví: „Kdo kryje svá přestoupení, nebude mít zdar, ale kdo je vyznává a opouští, dojde slitování.“ (Př 28, 13) Takovou zkušenost udělala i Jana. První verš stejné kapitoly hovoří o vylekanosti toho, kdo má špatné svědomí. I tuhle zkušenost Jana udělala. To, co zprvu považovala za „malou krádež“, znamenalo pro ni nakonec pět let prožitých ve strachu, že sestra prozradí její hrozné tajemství.

Mám dojem, že na tom mnohdy býváme podobně. Cítíme, že jsme Boha zklamali, ale děláme jakoby nic. Říkáme si: „To je jen taková ,malá krádežʻ.“ Ale naše svědomí nás stejně jako Klára nenechá na pokoji. Dokud všechny ty naše malé, ale i velké „krádeže“ před Bohem nevyznáme, nemáme klid a nemůžeme zakoušet svobodu plynoucí z pravdivosti. Nemusíme se ale bát své hříchy Bohu předložit. On nám je vždycky odpustí.

Bůh je ten, kdo o tobě všechno ví, a přesto zůstane tvým přítelem.

Tim Gustafson  Překlad: Zuzana Juřenová, Markéta Klusová, Gabriela Neubauerová, Deník mladých, roč. 10, č. 1, s. 15

Předchozí měsíc
Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Koncert - Učedníci

Koncert Učedníci unor_2020_1web

Příprava na manželství 2019-20

Aktuálně otevřené kurzy:

2009-Hajek-031

Studentské mše 2019-20

2019-20-STUDENTSKE MSE 1920

KCMT - sál s výhledem na terasu
KCMT - sál s výhledem na terasu
KCMT- venkovní pohled na terasu
KCMT- venkovní pohled na terasu
KCMT - liturgie
KCMT - liturgie
František-zima
František-zima
KCMT- foto hotel Kupa
KCMT- foto hotel Kupa
Velikonoce
Velikonoce
sv. František - liturgie
sv. František - liturgie
KCMT z dronu jaro
KCMT z dronu jaro
Frantisek-jaro
Frantisek-jaro
KCMT z dronu
KCMT z dronu
uvedení nového kaplana
uvedení nového kaplana
Komunitní centrum Matky Terezy
Facebook Předchozí Další