Drž se mapy

Drž se mapy
3. 6. 2019, 08:45 | Doporučit

2 Tim 3, 16 – 4,5

Mladý pár, muž a žena, cestoval na důležité setkání. Asi po hodině jízdy (cesta měla trvat původně 25 minut) se žena zeptala: „Neměli bychom zastavit a zeptat se na cestu?“ „To není potřeba“, odvětil její polečník, „já vím, kde jsme.“

„Podívejme se do mapy, ať zjistíme, kam jsem se to vlastně dostali““, navrhla po další půl hodině žena. „Na co mapu, přece vidím, ne?“ odpověděl šofér a jeli a jeli – jsem v pokušení dodat: až dokud neumřeli …

Uvedená situace ilustruje rozdíl mezi mužem a ženou: Ženy chtějí dřív, než se vydají na cestu, vědět, kde je její cíl a jak se k němu dostanou. Nám mužům však stačí, dorazíme-li do cílem, lhostejno jak a kdy. No amapy? Pro nás nejsou to nejdůležitější … Je však samozřemé, že kdybychom důvěřovali mapám, ušetřili bychom si čas i nervy. Mapu totiž sestavil někdo, kdo terén velmi dobře proszkomal a svoje poznatky zaznamenal.

Na cesty života nám byla darována neocenitelná a – podotýkám – důkladně vyzkoušená pomůcka. Je to Kniha knih, Boží slovo, „poklad nade vše vzuácnější“, jak jej nazval J. A. Komenský. Bible je návodem na plnohodnotný život. Jejím autorem je znalec života a smrti, moudrosi a pravedlnosti, lži a pravdy.

Nám se však často stává, že se touláme po neznačených cestách a sami se tvrdohlavě snažíme najít tu správnou. Nedokážeme si přiznat, že jsme se ztratili. Co s tím? Zkusme každé ráno chvíli postát a zkoumat mapu Boží vůle. Jinak mohou naše kroky logického uvažování a dobrých předsevzetí, týkajících se naší vůle, cést do nehostinných krajů samospravedlnosti, duchovní pýchy a ne-věry. Jestliže se nedržíme „Boží mapy“ (ať už t pohodlnostim nebo máme-lispoustu práce, či nevěříme, že by to stálo zato), můžeme snadno minout cíl – věčný život- Máme však možnost rozhodnout se skoncovat s „jízdou naslepo“.

Na závěr ještě důležitá poznámka: V Božím Slově nejsou chyby ani povolené odchylky, jaké jsou v běžných („lidských“) mapách přípustné, protože jejich autory jsou omylní lidé.

Mapy slouží těm, kteří chtějí dosáhnout cíle. Ignorují je jen tuláci a falešní dobrodruhové.

B.K.  Deník mladých, roč.7, č 35, s. 2

Předchozí měsíc
Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Od 25.5.2020 platí následovné!

Do-300-lidí-KCMT

Podpořte naši činnost.

Děkujeme-za dar
děkujeme vám za váš dar KB-VS-1111
Podrobnější informace o financování farnosti naleznete v článku a výročních zprávách.

Jak se dá slavit neděle, když nemohu do kostela?

Velikonoce
Velikonoce
sv. František - liturgie
sv. František - liturgie
KCMT z dronu
KCMT z dronu
KCMT z dronu jaro
KCMT z dronu jaro
KCMT - sál s výhledem na terasu
KCMT - sál s výhledem na terasu
Frantisek-jaro
Frantisek-jaro
KCMT- venkovní pohled na terasu
KCMT- venkovní pohled na terasu
František-zima
František-zima
uvedení nového kaplana
uvedení nového kaplana
KCMT- foto hotel Kupa
KCMT- foto hotel Kupa
KCMT - liturgie
KCMT - liturgie
Komunitní centrum Matky Terezy
Facebook Předchozí Další