Veronika Konvičná: Vždy je cesta, jak z toho těžkého ven

Veronika Konvičná: Vždy je cesta, jak z toho těžkého ven
5. 4. 2021, 08:30 | Doporučit

Pátým rokem můžeme v Komunitním centru vídat milou slečnu Veroniku Konvičnou. Odkud k nám přichází a jak nyní žije, i o tom se můžete dočíst v dalším z rozhovorů, které pro Fchodoviny připravujeme.

Veroniko, jestli to není moc osobní, ale můžeš nám prozradit, v jakém roce ses narodila a kde?

Tady jsem doslova v kýblu :)

Narodila jsem se v roce 1981, ve Valašském Meziříčí.

 

Kde jsi prožívala své dětství? Jaká je Tvá rodina?

Dětství jsem prožívala u nás na „Vichurách“ (místní název) v Beskydech :) (spadá pod vesnici Hrachovec u Val. Meziříčí) v údolí pod Velkou (Hrubou) Lhotou, kde žil a působil ev. farář Jan Karafiát, co napsat Broučky. Mám o pět let staršího bratra a s rodiči jsme pravidelně chodili do kostela.

 

Kam směřovaly Tvé kroky po základní škole?

Původně jsem chtěla studovat zdravotní školu, ale rozhodla jsem se pro Rodinnou školu s ekonomický oborem, škola po 3 letech byla přidělena k Obchodní akademii a moje další studium pokračovalo na této škole, dále jsem studovala teologii v Olomouci a po roku práce jsem vstoupila do Komunity Blahoslavenství v Dolanech u Olomouce.

 

Jak se vyvíjel Tvůj vztah k Pánu Bohu? Máš nějakou osobnost, o které můžeš říci, díky ní věřím?

Dny víry

Po revoluci k nám do Valmezu nastoupil mladý kněz, který začal organizovat páteční mše pro mládež, spojené s písněmi chval, začala jsem zpívat ve schole a chodit do skautu. Takové hluboké a první setkání s Bohem jsem prožila na Setkání mládeže v 1995 na Sv. Hostýně od té doby jsem začala jezdit na různé mládežnické akce, pobyty v mládežnické centru Rajnochovicích, postupně jsem tam začala pomáhat na některých víkendech a můj vztah k Bohu rostl a s ním taky i touha mu sloužit a pomáhat lidem. Potkala jsem spoustu lidí, kteří mi pomohli, ukázali na Hospodina, nasměřovali mě a jsem za to moc vděčná, nebýt jich nevím, kam by moje cesta směřovala.

 

Chceš nám k Tvému životu v Komunitě Blahoslavenství říct?

Komunita vznikla v 70. letech ve Francii, založily ji dva manželské páry s myšlenkou žít spolu a zároveň sloužit církvi. Já jsem tam vstoupila ve 24 letech a po více jak deseti letech jsem odešla. Celý život mě provází touha pomáhat v církvi a ve světě. Proto jsem se po řádném rozlišení rozhodla odejít z Komunity a začít žít ve světě, a tak být lidem nablízku jak v církvi, tak i mimo ni. Na život v Komunitě vzpomínám ráda, jsem za něj vděčná, poznala jsem spoustu lidí a přátel, Komunita je stále mou rodinou, ráda se do ní vracím. Díky životu v ní jsem prohloubila vztah ke Kristu, který dnes mohu stále rozvíjet a předávat dál.

S přáteli ve skalách

 

Jaké je Tvé zaměstnání?

Protože jsem se v té době hodně zajímala o lezení outdoorové aktivity, našla jsem si práci v outdoorovém obchodě Rockpoint na Pankráci. Tady jsem potkala spoustu nových, zajímavých lidí a získala nové zkušenosti v této oblasti. Po dvou letech jsem práci změnila a doteď pracuji v jedné chemické firmě v kanceláři.

 

 

Jak ses seznámila s P. Michaelem?

S P. Michaelem jsem se seznámila v roce 2005 na duchovních cvičeních v Olomouci, které pořádala Komunita Blahoslavenství, poté jsme se setkávali na Katolické charismatické konferenci v Brně.

 

Jak se zapojuješ do chodu farnosti a jak Tě tato služba naplňuje?

Jsem vděčná za možnost dvou běhů katechumenů, do kterých jsem byla pozvána. Setkání s lidmi, kteří se připravují na křest, bylo pro mě obrovským způsobem inspirující, hluboké, několikrát jsem si musela po setkání položit otázky sama sobě, zhodnotit a přehodnotit své názory a pohledy.

Pomáhala jsem na úterních chválách se zpěvem a hudbou (hrou na kytaru), jako zdravotnice jsem byla jednou na lyžařském kurzu s farností, pomáhám jako akolyta a teď jsem byla k ruce tvůrcům dokumentů o kostelu sv. Františka a KCMT. Jeden čas jsem pomáhala v Alfa kurzech s hudbou.

 

Jaké je krédo Tvého života? k čemu se uchyluješ, když se necítíš v pohodě? Co Tě takříkajíc nakopne?

Vždy je cesta, jak z toho těžkého ven… Snažím se udělat si něčím radost. Jít si zaběhat, dát si makačku ve fitku nebo jen tak doma na žíněnce. :)

 

Jaké je Tvé oblíbené místo, citát(y) v Písmu, se kterými se chceš s námi podělit?

Žalm 131 – Hospodine mé srdce se nevypíná, nevyvyšují se mé oči...

 

Máš své oblíbené světce, ke kterým se uchyluješ s prosbou o přímluvu? A které?

Ano, několik. :) Sv. Terezku z Lisieux, sv. Šarbel, Marta Robinová, sv. Jan Pavel II. atd. :)

 

Máš v naší zemi nebo jinde ve světě nějaké poutní místo, kde se Ti líbilo, nebo kam se ráda chodíš modlit?

Ráda bych někdy opět navštívila Makovou horu u Příbrami, které jsem navštívila v 18 letech. Tato pouť byla součástí celostátního setkání mládeže v roce 1999. a v Jeruzalémě Zeď nářků.

 

Jaká je Tvá oblíbená kniha, nebo kniha, kterou právě čteš a doporučuješ? Máš svůj oblíbený film, při kterém relaxuješ?Posezení s přáteli

V různých etapách života mě provází kniha Dokonalá svoboda, ale mám moc ráda knihy s horolezeckou tématikou, zvlášť knihy Reinolda Messnera. Mám ráda film Pád do ticha, Nanga Parbat, Chatrč atd.

 

Jak obvykle trávíš volno?

Prázdniny jako takové většinou trávím v práci, během roku trávím 1-2 týdny u rodiny v Beskydech, poté podle možností různě.

 

Jaké máš záliby?

Mám ráda outdoorové aktivity, fitko, běh, turistiku, občasné lezení, přírodu, hory. Ráda poslouchám hudbu, od moderní po klasickou. Občas si vezmu kytaru a zazpívám si.  a co mě nejvíce těší je studium moderní hebrejštiny.

 

Sv. Jan pod Skalou, 2018

rozhovor_Veronika_7_kopec

Jaká máš přání, která by sis sama sobě chtěla splnit?

Chtěla bych opět někdy navštívit Izrael a strávit tam více dní.

 

Chtěla bys něco vzkázat čtenářům Fchodovin?

Děkuji vám za přijetí do farnosti, děkuji za krásná setkání s některými z vás, za vaši podporu a svědectví života.

 

Děkuji za Tvůj čas a chuť podělit se s námi. Přejeme Ti do další služby v naší farnosti hodně sil a stálý přísun milostí od Pána.

Katka

Pěší pouť z Vranova u Brna na sv. Hostýn, 2004

Fchodoviny 5/2020 ZÁŘÍ

Předchozí měsíc
Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

-------------------------------

kostelik+kcmt

Sčítání lidu 2021

scitani upravene

Příprava na manželství 2020-21

2020-21-Příprava na manželství-Zi

Jak se dá slavit neděle, když nemohu do kostela?

Velikonoce
Velikonoce
uvedení nového kaplana
uvedení nového kaplana
KCMT z dronu
KCMT z dronu
KCMT- venkovní pohled na terasu
KCMT- venkovní pohled na terasu
sv. František - liturgie
sv. František - liturgie
KCMT - liturgie
KCMT - liturgie
Popeleční středa
Popeleční středa
KCMT z dronu jaro
KCMT z dronu jaro
KCMT - sál s výhledem na terasu
KCMT - sál s výhledem na terasu
KCMT- foto hotel Kupa
KCMT- foto hotel Kupa
František-zima
František-zima
Frantisek-jaro
Frantisek-jaro
Komunitní centrum Matky Terezy
Facebook Předchozí Další