Závazek není věda – ale dá se z něj udělat…

Závazek není věda – ale dá se z něj udělat…
29. 5. 2022, 08:36 | Doporučit

Máte nějaké závazky? Tipla bych si, že Vaše odpověď bude dost souviset s Vaším věkem. Co pro Vás takový závazek vlastně znamená? Jaké má místo ve Vašem životě, ke komu (čemu) se váže? Je tím někým Vaše lepší polovička? Prima, pojďme si trochu rozebrat, co že ten závazek vlastně je a není. 

Závazek není nějaký neurčitý pocit, který vůči někomu mám 0295-Michael-2008nebo ne. Respektive ten pocit je dost vrstevnatý, s líbí/nelíbí si tady nevystačíme. Asi každého by dřív nebo později napadlo, že závazek rovná se nějaká povinnost, možná i břímě. (Zvedněte ruku, kdo nedávno podepsal hypotéku a ví, že tím do života získal jednu z mála jistot, která zaručeně sama od sebe nezmizí.) Pro zamilované je závazek například vždycky tě budu milovat, budeme spolu šťastní až do smrti, a nic krásnějšího si neumí představit. Je nádherné to zažívat, člověk se vznáší – ale i tato naprostá oddanost je jen výsekem reality. Partnerský závazek, o kterém píšu, má dost z obojího, a ještě něco navíc. 
Takže teď trochu té vědy. Závazek mezi partnery psychologové vysvětlují jako záměr zůstat ve vztahu, podporovat emocionální spojení (nejen lásku, ale i  důvěru etc.) a uvažovat o svém vztahu v dlouhodobé perspektivě (tj. jak si my dva spolu užijeme hezký důchod). 

Líbí se mi dělení Johnsona, který tvrdí, že existuje závazek osobní (dal by se shrnout jako: já chci sdílet život se svým partnerem), morální (jednou daný slib se nesmí porušit, co bych to byl za křesťana… atd.) a strukturální. Poslední jmenovaný představuje překážky, které je třeba překonat, aby vztah skončil (najít si nové bydlení, vyjít s jedním platem, zorganizovat nově péči o děti, rozvést se, vyrovnat se s tlaky okolí). Rusbultová zase říká, že závazek se rozvíjí především tehdy, když jsou partneři ve vztahu spokojení, nemají žádné lepší IMG_20180124_155656_HHT-01alternativy k současnému vztahu (jiné partnery, lepší životní podmínky) a do vztahu hodně investují (čas, peníze, úsilí, obětují své pohodlí). A konečně poslední teorie, kterou bych ráda ve zkratce představila, je od Stanleyho a Markmana. Podle nich se v závazku mísí na jedné straně oddanost a na druhé povinnost či donucení. Oddanost je opět o tom, že chci být s druhým člověkem a společný vztah nechám doslova vrůst do svého života, udělám si pro něj místo i na úkor jiných věcí či zájmů. Donucení začnou v určité chvíli působit bez ohledu na to, zda ve vztahu chci nebo nechci být. Úplně jednoduše – ve chvíli, kdy si pořídíme děti a hypotéku na 30 let, je už trochu pozdě přemýšlet o tom, jestli žiju s tím správným člověkem. Stejně tak strávím-li nejlepší roky svého života s neperspektivním partnerem nebo ve vztahu bez sdílené představy o společné budoucnosti, můžu jednoho dne zjistit, že nemám čas ani výhodnou pozici pro hledání jiného dobrého protějšku, případného rodiče mých dětí. A najednou jsem sama, nebo lapená v nevyhovujícím vztahu, který ale představuje nejlepší dostupnou alternativu mého budoucího života. 

Závazek musí být jasný!
V psychologii závazku se mluví o fenoménu sklouzávání vs. rozhodování. JednodušeIMG_20180818_202400-01 řečeno to znamená, že velká část párů nechává svůj vztah unášet (okolnostmi, očekáváními aj.) do stále závaznější podoby, aniž by se o tom vědomě rozhodovali. Najednou spolu bydlí a mají psa, aniž by věděli, jak se to stalo. Ale aby závazek ve vztahu mohl plnit svou podpůrnou funkci a sloužit jako svodidlo při vztahových krizích, musí být pro oba partnery jasně a srozumitelně komunikovaný. Jinými slovy – ono Já tě chci, teď i v budoucnosti a se vším, co nám život přinese by mělo přijít před tím, než zaběhneme do pohodlné domácí rutiny a začneme před sebou chodit v teplácích. Když nevíme, proč něco děláme, ve jménu čeho o něco usilujeme a jak to se mnou doopravdy myslí ten druhý, nejspíš to dlouho nevydržíme. 
V závazku je zásadní, že jeho podstatou je rozhodnutí. Mezi všemi potenciálními partnery jsem se rozhodla pro jednoho jediného konkrétního člověka a sama sobě i druhému jsem se zavázala, že právě do tohoto vztahu budu investovat, aby prosperoval. Když se oddám (zavážu) druhému člověku a našemu vztahu, přestanu přemýšlet, jestli někde není tráva zelenější. Ale musím vědět proč, moje rozhodnutí musí být vědomé a svobodné. A opakované. Říká se, že pro svého partnera bychom se měli znovu rozhodovat každé další ráno, protože každý další den začínáme od začátku a probouzíme se jiní, než když jsme šli spát. Každý nový den mu říkat ano, jsi to ty, s kým chci být. 
Srozumitelné vyjádření závazku může být v tom, jak se k druhému chovám, co mu říkám, že se mu vyznávám. Hledám ty způsoby sdělování, kterým můj drahý rozumí. To může být pár od páru velmi rozmanité. Ale obecně srozumitelným symbolem vědomého závazku v naší kultuře – pro oba partnery i pro sociální okolí – je manželství a jeho předstupeň, zásnuby. Pokud jste manželé, asi se nesetkáte s otázkou, jestli je to mezi vámi vážné. Váš vztah je evidentní. 

Jak jsem psala už na začátku, v závazku se spojuje povinnost s oddaností. To, co rozhoduje o tom, jestli vidíte láhev z půlky plnou nebo z půlky prázdnou, je spokojenost ve vztahu. 07-IslandProtože ve spokojených a pro oba srozumitelných vztazích mají i velká donucení posilující efekt. Nespokojeným partnerům zvažujícím rozvod se jejich vztah může smrsknout na starosti, jak často by mohli vídat děti a jak by vyplatili druhého, kdyby došlo na majetkové vyrovnání. Spokojení partneři se naopak mohou těšit z toho, co společně zvládli, prožili, vybudovali. Děti, majetek a společní přátelé jsou pro ně požehnáním a zároveň posilují jejich odhodlání dál o vztah pečovat. 
Mít spokojený vztah není hračka. Vlastně to může být docela dřina. Ale většinou to stojí na maličkostech, drobné pravidelné pozornosti, jako když pečujete o květinu. 

Eva Legnerová

Předchozí měsíc
Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

-------------------------------

kostelik+kcmt

Jak se dá slavit neděle, když nemohu do kostela?

Příprava na manželství 2022-23

Příprava na manželství 2022-23

2022-Zindulkovi-příprava

KCMT z dronu jaro
KCMT z dronu jaro
KCMT- foto hotel Kupa
KCMT- foto hotel Kupa
KCMT z dronu
KCMT z dronu
KCMT - liturgie
KCMT - liturgie
František-zima
František-zima
Popeleční středa
Popeleční středa
uvedení nového kaplana
uvedení nového kaplana
Velikonoce
Velikonoce
KCMT - sál s výhledem na terasu
KCMT - sál s výhledem na terasu
sv. František - liturgie
sv. František - liturgie
Frantisek-jaro
Frantisek-jaro
KCMT- venkovní pohled na terasu
KCMT- venkovní pohled na terasu
Komunitní centrum Matky Terezy
Facebook Předchozí Další