Jaké to bylo?

Jaké to bylo?
11. 12. 2021, 14:57 | Doporučit

Svědectví těch, kteří Kurz ALFA absolvovali nebo připravovali.

Jaký byl například Kurz ALFA 2017 v KCMT ?

Byl báječný! Určitě jste si nemysleli, že bych napsala cokoli jiného :) Ale když on opravdu byl! Hned vám to dokážu.

Přečtěte si, co pro některé z účastníků Alfa znamenala a co zažili.

 • Alfa pro mne znamená setkávání s lidmi, kteří jsou schopni a ochotni diskutovat - o sobě, druhých i Bohu, o tom, co oni sami považují za podstatné. Setkání s těmi, kteří dokážou sdílet, aniž by měli potřebu soudit. Čas s lidmi s otevřenou myslí i srdcem, mně blízkým žebříčkem hodnot, s nimiž je mi potěšením a ctí trávit čas. (Štěpán)

 • O Alfě jsem věděla už dlouho, ale teprve loni jsem se rozhodla ji vyzkoušet osobně. Proces předávání Božích věcí mě zajímal vždycky a tady navíc sehrál roli i fakt, že se zde můžete potkat prakticky s kýmkoli. Večery mají předem daný formát. Jasně, ale realizovaný samotnými farníky, o kterých jsem netušila vůbec nic kromě toho, že by mohli mít v zádech faráře s velkým „F“, pokud se na tom s nimi bude podílet.

  Chtěla jsem se podívat, jak takový kurz probíhá, chtěla jsem poznat nové lidi, nakouknout trochu do místního společenství. Tak se ukažte!

  A oni se ukázali. Zvládli to skvěle a s noblesou. Pokryli program a organizaci, zařídili skvělé jídlo, statečně bojovali s počáteční nedůvěrou účastníků během skupinek. I já jsem je nejdřív pozorovala zpovzdálí. Dá se vám věřit? Je to opravdové, nebo se z vás vyklube jen další banda podivínů, kteří nechtějí slyšet nic jiného, než co se dá vyčíst z katechismu? Nedůvěra naštěstí nebyla na místě. Byli tam pro nás a s námi a bylo vidět, že jim na tom opravdu záleží. Chápali, že jsme každý v nějaké životní fázi, a není třeba nás všechny naházet do jedné krabičky, jen aby měla dušička evangelizátora pokoj. Nebáli se nám ukázat Boží postoj, ale zároveň respektovali i ten náš (a že to někdy chtělo slušnou dávku tolerance). Kromě věcí spojených s programem udělali i spoustu černé práce, která možná na první pohled nebyla vidět, ale byla tam a byla znát. I ti nejdůkladněji opevnění nově příchozí časem roztáli a na svoje mini společenství nedali dopustit, což mělo v závěru naprosto kouzelný efekt („Tak aby bylo jasno, nejlepší byla NAŠE SKUPINKA!“).

  A já jsem tam ten poslední večer jen tak seděla a užívala si Boží vynalézavost. Protože jak jsem nás tak všechny poslouchala, každý si odnesl to, co v tu dobu zrovna potřeboval nebo na co byl připravený. Umí to s námi báječně, to se Mu musí nechat. A nepotřebuje k tomu moc. Protože i když je formát Alfy hodně fajn nápad, o tom formátu to myslím tak úplně není. (Marcela)

 • Vyrůstal jsem v ryze ateistické rodině a neměl jsem s vírou prakticky žádný osobnější kontakt, až do svých 20 let, kdy jsem potkal svou manželku, která naopak pochází z katolické rodiny. Tím došlo k velice bouřlivému střetu dvou zdánlivě neslučitelných světů, kde ostřejší výměny názorů na téma "křesťanství", a zejména pak "katolická církev", nebyly vyjímkou. Přestože jsem ale s manželkou v mnoha věcech nesouhlasil, musel jsem uznat, že mezi jejími často věřícími přáteli jsou velice dobří lidé, kterých jsem si mohl vážit. To byl pravděpodobně hlavní důvod proč jsem občasné společné návštevy kostela zcela nebojkotoval a společně jsme nakonec prošli i přípravou na manželství.

  Na Kurzy ALFA mě po mém souhlasu přihlásila právě ona. Bral jsem to jako další možnost osobně se seznámit s lidmi, kteří mají s katolickou vírou a zejména s Bohem osobní zkušenost.

  Zaujal mě také formát kurzů, kdy po společné (mimochodem vždy vynikající) večeři následovala přednáška na jedno z jedenácti témat. Po přednášce se pak účastnící rozdělili vždy do skupin a o předneseném tématu společně diskutovali. Naprosto zásadní přitom bylo, že skupiny byly předem definované a v průběhu celého kurzu se jejich složení neměnilo. Dva až tři organizátoři, kteří působili nejen jako moderátoři diskuze, ale často poskytli účastníkům cenné rady, byli také spojeni výhradně s danou skupinou. Všichni členové skupiny pak byli vázáni nepsanou dohodou, že veškeré informace vyřčené v rámci diskuze jsou určeny pouze členům skupiny.

  Přestože jsme s manželkou na Kurzy ALFA v KCMT dojížděli až z Letňan, přičemž děti nám pravidelně hlídali manželčiny rodiče bydlící na Chodově, vždy jsem se na ně těšil. To bylo dáno jednak kvalitou jednotlivých přednášek, ale zejména složením diskuzní skupiny, které z mého pohledu nemohlo být vhodnější. Já jako extrovertní snílek a fyzik společně s lidmi, kteří víru v Boha buď hledají, nebo víru již našli a potřebují se v ní ujistit. K tomu vynikající moderátoři s dlouholetými zkušenostmi s životem ve víře, kteří jsou schopni v každé situaci zcela nenásilně poskytnout radu či sdílet svoji zkušenost. Nejdůležitější vlastností této skupiny však byla naprostá otevřenost k názorům všech členů, kdy žádný diskutující nevnímal svůj názor jako absolutní pravdu a byl ochoten pozitivně a tvůrčím způsobem diskutovat o názoru ostatních členů.

  Pokud se týká témat jednotlivých večerů, tak některá mi samozřejmě byla bližší, zatímco jiná byla uchopitelná trochu obtížněji. Nepamatuji se ale, že by po některé z přednášek nastalo delší ticho. Počáteční ostych většinou velice rychle prolomili připravení moderátoři dobře mířenou otázkou a diskuze se pak rozhořela zcela přirozeně. Vždy se našel prostor také pro krátkou modlitbu. Z každé přednášky a následující diskuze jsem si odnesl několik zajímavých poznatků, o kterých jsem mohl přemýšlet. Velice si cením také poskytnuté publikace "Evangelium do kapsy", které se skutečně do kapsy snadno vejde, a tak jej bylo možné během delších cest přečíst.

  Kurzy ALFA bych doporučil všem lidem, věřícím i nevěřícím, kteří mají otevřenou mysl, jsou zvídaví a zajímá je názor jiných lidí na témata moderního křesťanství. Každý člověk si z těchto kurzů odnese něco jiného, ale vždy odejde o něco bohatší než přišel. (Jiří)

A pohled z druhé strany?

 • Za Alfu jsem neskutečně vděčná.

  Nejenom proto, že pomohla, prostřednictvím obyčejných neobyčejných lidí, zprostředkovat manželovi zkušenost s Boží láskou, Jeho pozorností, odpuštěním, ochranou a péčí celého společenství, poznání vlastní ceny a důstojnosti. Vděčná za to, že splnila moje touhy, že TO konečně mohl taky poznat, zažít … Ale především za to, že to celé se završilo právě tehdy, kdy jsme si uvědomili, že má smysl v Alfě sloužit a pomoci poslat dál to, co jsme sami obdrželi.

  Pro mne Alfa znamená poznávat, jak je Otec vynalézavý a kolik důvtipu vložil do stvoření :) Tolik rozmanitých povah, tolik osudů, tolik touhy, tolik naděje …

  Vidím kolem sebe úžasné lidi, kteří s radostí dávají svůj čas, svoje ruce, svoje modlitby … a vidím, jak si to Pán používá a proměňuje srdce. Naše i příchozích.

  Už jsme spolu něco zažili, vyzkoušeli, vyřešili, taky relaxovali a čerpali nové podněty, neseme spolu mnohé. Zdaleka to není jenom o práci. Mnohem víc než dávám, dostávám.

  Dostala jsem přátele, podporu, nové zkušenosti, kopu vyslyšených modliteb a taky pár výchovných lekcí :)

__________________________________________________________

Svědectví Jany

Svědectví o Něm

https://www.kurzyalfa.cz/blog/pribehy/

http://www.kurzyalfa.cz/content/view/blog

http://www.kurzyalfa.cz/content/view/sv_eva

__________________________________________________________

Podrobnější informace o tom, jak a proč Alfa probíhá najdete zde: http://www.kcmt.cz/alfa-kurzy/co-je-to-alfa

Více k tématům a přihlášení zde.

Více z historie Alfy: http://katolalfa.cz/informace-o-kurzech-alfa

Další weby o Alfě: http://www.kurzyalfa.cz

Proglas: https://slovo.proglas.cz/kultura-a-vzdelavani/archivni-porady/mezi-slovy/co-nabizi-kurzy-alfa/

Předchozí měsíc
Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

-------------------------------

kostelik+kcmt

Jak se dá slavit neděle, když nemohu do kostela?

Příprava na manželství 2022-23

Příprava na manželství 2022-23

2022-Zindulkovi-příprava

Popeleční středa
Popeleční středa
KCMT z dronu jaro
KCMT z dronu jaro
Velikonoce
Velikonoce
Frantisek-jaro
Frantisek-jaro
František-zima
František-zima
KCMT - liturgie
KCMT - liturgie
KCMT - sál s výhledem na terasu
KCMT - sál s výhledem na terasu
uvedení nového kaplana
uvedení nového kaplana
KCMT z dronu
KCMT z dronu
sv. František - liturgie
sv. František - liturgie
KCMT- foto hotel Kupa
KCMT- foto hotel Kupa
KCMT- venkovní pohled na terasu
KCMT- venkovní pohled na terasu
Komunitní centrum Matky Terezy
Facebook Předchozí Další