Modlitba s dětmi

Modlitba s dětmi
25. 8. 2018, 21:42 | Doporučit

Dovolím si jedno povzbuzení pro rodiče. Jako rodiče máte obrovskou šanci výchovou dětí ve víře ovlivnit budoucnost církve, světa a Božího Království mezi námi. Ale je to zároveň i velká odpovědnost.

          Kolikrát slyším, že je to potíž, modlit se s dítětem. Buď proto, že si s tím nevíme rady, neboť jsme sami modlitbu rodičů s dětmi nezažili, nebo proto, že to, co fungovalo u nás doma, nás štvalo.

          Modlitba je náš základní prostředek komunikace s Bohem. Proto je důležité uvádět do modlitby naše děti. Ačkoliv v posledních letech preferujeme především spontánní modlitbu, není dobré zapomínat ani na základní společné modlitby. Nejde však o to, abychom nacpali nějaký seznam či sešitek modliteb do ruky svým dětem, ony by se je nabiflovaly a my je pak zkoušeli. To by bylo opravdu nešikovné a kontraproduktivní.

          Existuje mnohem lepší cesta – od útlého věku praktikovat s dětmi spontánní modlitbu a doprovázet ji nějakou modlitbou formulovanou. Například půl roku budeme každou společnou modlitbu s dítětem začínat třeba „Otčenášem“ a končit „Sláva Otci“, nebo začneme „Věřím v Boha“ a zakončíme „Svatý Michaeli Archanděli“. To je však jen návrh, vše závisí na vás a na věku dítěte.

          Takto se dají během společných modliteb s dětmi naučit základní modlitby a jsou-li pak doplněny příležitostí pro dítě ptát se na význam, tak je to skvělé. Ale rozumějme si dobře, nejde o to kontrolovat dítě, zda se pomodlilo to či ono, ale předpokládá se, že se jako rodič budu modlit s dítětem dohromady. Tedy aby mě slyšelo a mohlo se ptát na to, čemu nerozumí.

          Někdy totiž vymýšlíme spoustu aktivit, abychom dítě „dokopali“ ke vztahu s Bohem a přitom mu jen "vyrábíme protilátky" a nevyužíváme toho nejpřirozenějšího, co je k dispozici, totiž příkladu a společné modlitby. A pochopme, toto je úkol rodiče a nikoliv katechety. Sebelepší katecheta nemůže převzít tento rodičovský úkol. Stejně jako škola nebo kroužky nemohou nahradit domov, rodičovskou lásku a samotné přebývání a tvoření rodičů s dítětem.

          Moje povzbuzení je tedy k velmi jednoduché spontánní modlitbě rodičů s dětmi, zarámované do základních společných modliteb, abychom my i naše děti uměli využít tuto krásnou tradici církve. Ptáte se, které modlitby jsou vhodné. Ve zpovědnici v KCMT najdete u kněží malý jednoduchý sešitek se základními modlitbami. Je doplněný malůvkami, to aby byl pro děti trochu zajímavější a dal se vybarvovat, upravovat, dotvářet a byl jednoduše jejich. Možná zjistíte, že tenhle sešitek již vaše dítě od nás dostalo. Když bude třeba, tak dotiskneme další.

Předchozí měsíc
Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

-------------------------------

kostelik+kcmt

Příprava na manželství 2021-22

2021-příprava na manželství-Zindulkovi.2021

Jak se dá slavit neděle, když nemohu do kostela?

KCMT - sál s výhledem na terasu
KCMT - sál s výhledem na terasu
KCMT- venkovní pohled na terasu
KCMT- venkovní pohled na terasu
KCMT - liturgie
KCMT - liturgie
KCMT z dronu jaro
KCMT z dronu jaro
uvedení nového kaplana
uvedení nového kaplana
sv. František - liturgie
sv. František - liturgie
KCMT z dronu
KCMT z dronu
Frantisek-jaro
Frantisek-jaro
Popeleční středa
Popeleční středa
Velikonoce
Velikonoce
KCMT- foto hotel Kupa
KCMT- foto hotel Kupa
František-zima
František-zima
Komunitní centrum Matky Terezy
Facebook Předchozí Další