Blahoslavený Carlo Acutis (1991-2006)

Blahoslavený Carlo Acutis (1991-2006)
9. 9. 2022, 11:45 | Doporučit

Ve farnosti se má na krátký čas objevit ostatek bl. Carla Acutise. Někdo jistě zaplesal, jiný možná neví, co s tím – resp. co s ním (s ostatkem i s Kájou).

Nejprve tedy krátce k těm ostatkům svatých: Úcta k nim v naší církvi vyplývá z toho, že daný jedinec byl již tady na zemi chrámem Ducha svatého par excellence, údem Těla Kristova par excellence. A pokud se v prvokřesťanských dobách mohli nemocní uzdravovat jen přiložením šátku, jehož se pouze dotýkal apoštol Pavel, tím spíš mohou být nositeli Boží moci a slávy částečky něčího těla – to jest chrámu Kristova Ducha. Ale podstatné na tom je, že o blahoslaveném či svatém člověku máme jistotu, že je nyní „hyper-živý“ v nebi, před Boží tváří, a tam horlivě pokračuje ve svém misijním poslání – často přednostně v nějakém oboru či problému, o němž něco víc věděl už tady na zemi. Proto svatým přisuzujeme různé patronáty: přímluvce nemocných či lékařů, učitelů, vojáků, novinářů, hasičů…(i když to s těmi „specializacemi“ svatých či ostatky umíme dost přehnat, tak jako se vším).

Snímek 021A teď už k blahoslavenému Carlovi (vypůjčím si pár vět z obálky životopisu, který vyšel u Paulínek, protože na ně vlastním autorská práva). Tento italský teenager, který zemřel jako patnáctiletý v roce 2006, působí doslova jako zjevení. Od útlého dětství tíhnul k Božím věcem. Když se však zeptali jeho maminky, kde vzal tak živou víru, paní Antonie bez obalu přiznala: „Určitě ne zásluhou nás rodičů, to klidně zveřejněte… Byli jsme s manželem úplně mimo. Mě osobně Carlo zachránil, byla jsem ve víře úplně negramotná.

Carlo si prosadí první svaté přijímání dřív, než je zvykem, a od té doby chodí denně na mši (paradoxně ho do kostela nenutí dospělí, ale on je – potřebuje, aby šel někdo s ním, protože v sedmi letech nemůže chodit po Miláně sám). Jinak je to ale normální kluk své doby, veselý a komunikativní, s překypující chutí do života: rád pobývá s vrstevníky, hraje fotbal, jezdí s rodiči na výlety, má své oblíbené pejsky, s nimiž natáčí legrační videa, a velkou vášeň pro počítače: i odborníci tvrdí, že v oblasti IT je opravdu geniální.

Co je však zajímavé – jako málokdo dokáže tyto své vlohy a znalosti používat k dobrému: na gymnáziu nabídne udělat počítačovou  databázi dobrovolníků a díky svému zaujetí eucharistickými zázraky vytvoří prezentaci, která později oběhne úspěšně více než deset tisíc farností, v Evropě i v Americe. „Eucharistie je moje autostráda do nebe,“ prohlásí Carlo později a je znát, že její význam chápe do velké hloubky. Také ho přitahuje adorace, a jakkoli musí bojovat s roztržitostí, postupně dosáhne hluboké kontemplativní modlitby. Evangelia zná skoro nazpaměť a ze svých úspor se stará o řadu bezdomovců. Sám je z bohaté rodiny, ale je vždy nervózní ze zbytečného nakupování a plýtvání věcmi – zřejmě po vzoru sv. Františka, jehož velice ctí (prázdniny Carlo trávil nejraději v Assisi, kde je také pochován).

Přirozeně se stává i misionářem ve svém okolí, pro Krista získá řadu svých vrstevníků i dospělých, včetně několika hinduistů sloužících v jeho rodině. A ještě když onemocní akutní leukémií a umírá v nemocnici, jeho „svědectví beze slov“ je tak mocné, že ošetřující personál na něj bude vzpomínat i po letech. Plačící mamince prorokuje, že po jeho smrti bude znovu matkou – a vskutku: narodila se dokonce dvojčata, kluk a holka.

Kéž je tento „Boží influencer“ velkou inspirací i nám! A neváhejme se na něj obrátit, aby nám vyprosil, co potřebujeme – a s tím i to, o čem nevíme, že to potřebujeme. Každý postrádáme něco jiného, ale všichni potřebujeme nové, hlubší obrácení, důvěrnější sjednocení s Ježíšem, abychom dokázali svůj život prožít tak krásně a naplno, jako to Boží dítko z Milána – bl. Carlo Acutis.

Katka LACHMANOVÁ 

Předchozí měsíc
Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Příprava na manželství 2022-23

Příprava na manželství 2022-23

plakát zima-jaro 2023

-------------------------------

kostelik+kcmt

Jak se dá slavit neděle, když nemohu do kostela?

KCMT - liturgie
KCMT - liturgie
Popeleční středa
Popeleční středa
uvedení nového kaplana
uvedení nového kaplana
KCMT z dronu
KCMT z dronu
KCMT - sál s výhledem na terasu
KCMT - sál s výhledem na terasu
KCMT- venkovní pohled na terasu
KCMT- venkovní pohled na terasu
František-zima
František-zima
sv. František - liturgie
sv. František - liturgie
Frantisek-jaro
Frantisek-jaro
KCMT z dronu jaro
KCMT z dronu jaro
KCMT- foto hotel Kupa
KCMT- foto hotel Kupa
Velikonoce
Velikonoce
Komunitní centrum Matky Terezy
Facebook Předchozí Další