Kdy se dítě křtí a kdy ne?

Kdy se dítě křtí a kdy ne?
6. 9. 2020, 08:22 | Doporučit

Když se narodí dítko vznikne často otázka, kdy ho pokřtít?  Která doba je nevhodnější? Jak má být dítě velké či malé? A spousta dalších úvah. Babička říká něco, my si myslíme něco??? Nebo když se dospělý člověk rozhodne pro křest, tak kdy budou křtiny?

Kdy by tedy měli proběhnout křtiny z hlediska věku dítěte? 24otčenášPokud rodiče splňují podmínky pro křest svého potomka, tak v zásadě se dá říci, že hned jak je to možné. To znamená jakmile to dovolí zdravotní stav dítěte i maminky a dovolí to liturgická doba. Chcemeli tedy křtít dítě, není dobré příliš s křtinami otálet, a to proto, že čím je pak dítě větší a pohyblivější, mohou se křtiny promněnit v "řeckořímský zápas", což opravdu není účel. V případě, že by dokonce bylo dítě ještě větší a prohlásilo ve svém období vzdoru během křtin, že nechce, tak to prostě nejde a jde to na vrub otálejících rodičů. Kdy je tedy ideální doba?  Třeba cca do půl roku či třičtvrtě, ale nejčastěji dva či tři měsíce.

Dá se křtít při nedělní bohoslužbě? Ano, a to je skvělé, protože dítě je uváděno do společenství církve. Stává se Božím dítětem a patří do církve. U nás ve farnosti se snažíme křtít během nedělní bohoslužby tak cca max jednou za měsíc a klidně až čtyři dítka a je to pak opravdu slavnost celé farnosti. Je tak naplněn hluboký význam křtu, který není zdaleka jen slavností rodinnou, ale slavností církve.

V neděli při bohoslužbě však nekřtíme v době postní. Proč? Protože doba postní je obdobím, v kterém se celá farnost chystá na křest dospělých a na obnovu křestního vyznání již pokřtěných. A tudíž by slavení během postu ztrácelo dynamiku liturgické přípravy na Velikonoce.

IMG_4491Dá se křtít samozřejmě i mimo nedělní bohoslužbu. (Někdy je to dokonce vhodnější - poraďte se s knězem), ale tam se často ztrácí charakter onoho přijetí do církve a slavnosti celé církve. Ale jistě jsou adekvátní důvody proto to, často tak  učinit, a je pak jen otázkou času, kdy se najde ve farním "fofru" okénko k takovým křtinám. A je to možné.

Dá se třeba křtít někdy po nedělní či jiné bohoslužbě? Někdy ano, někdy ne. Záleží na konkrétním dnu a podmínkách a důvodech. (Mluvte s námi, rádi vám poradíme a zkusíme najít nevhodnější řešení).

V případě ohrožení života dítěte či dospělého katechumena se samozřejmě křtí kdykoli a skoro kdekoli.

Předchozí měsíc
Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

-------------------------------

kostelik+kcmt

Sčítání lidu 2021

scitani upravene

Příprava na manželství 2020-21

2020-21-Příprava na manželství-Zi

Jak se dá slavit neděle, když nemohu do kostela?

František-zima
František-zima
KCMT - sál s výhledem na terasu
KCMT - sál s výhledem na terasu
Popeleční středa
Popeleční středa
KCMT - liturgie
KCMT - liturgie
uvedení nového kaplana
uvedení nového kaplana
sv. František - liturgie
sv. František - liturgie
KCMT z dronu jaro
KCMT z dronu jaro
Frantisek-jaro
Frantisek-jaro
KCMT z dronu
KCMT z dronu
Velikonoce
Velikonoce
KCMT- foto hotel Kupa
KCMT- foto hotel Kupa
KCMT- venkovní pohled na terasu
KCMT- venkovní pohled na terasu
Komunitní centrum Matky Terezy
Facebook Předchozí Další