Filmový klub: Hosté večeře Páně

Filmový klub: Hosté večeře Páně
Od: 04. 04. 2012, 19:00
Do: 04. 04. 2012, 21:00
Místo: KCMT Klubovna 2
Ingmar Bergman, Švédsko 1962, 81 min

Hosté Večeře Páně (Nattvardsgästerna)  1961/2

Scénář a režie:  Ingmar Bergman
Kamera:  Sven Nykvist
Hrají:  Gunnar Björnstrand (pastor Tomas), Ingrid Thulinová (učitelka Märta), Max von Sydow (rybář Jonas), Gunnel Lindblomová (Jonasova žena Karin), Allan Edwall (kostelník Algot) aj.

Film švédského režiséra Ingmara Bergmana (1913-2007) Hosté Večeře Páně tvoří střední část takzvané „komorní trilogie“ (spolu s filmy Jako v zrcadle a Mlčení), v níž tvůrce zaznamenal v uměleckém přetvoření svůj osobní zápas s Bohem a vírou. Protagonista filmu, protestantský kněz na švédském venkově, prožívá těžkou duchovní krizi. Trýzněný pochybnostmi a sebeobviňováním selhává lidsky i v kněžském poslání. Děj filmu, začínající a končící mší, se odehrává převážně v prostoru kostela a sakristie. Sledujeme průběh jednoho dne osamělého pastora Tomase, jenž se cítí být Bohem opuštěný a pro okolní svět ztracený.  Uvědomuje si, že se uzavírá do svého neštěstí a zaujímá k Bohu postoj zhrzeného, oklamaného vlastníka. Bergman se věnuje nastolenému problému jedince odporujícího Boží jsoucnosti spíš intelektuálně než duchovně. Tomase v jeho rozkolísaném stavu a zraněném egoismu podrobuje neúprosné analýze.

Postava pastora není v Bergmanově díle ojedinělá, duchovní se v jeho filmech pravidelně objevovali, byť většinou v epizodních rolích, jako mluvčí autorových pochyb a nejistot. Režisér se skrze ně nepřímo vyrovnával se svým otcem, taktéž pastorem, jehož rigorózní výchova a citový chlad na něm zanechaly traumatické následky. Prostřednictvím svého hrdiny tvůrce klade závažné existenciální otázky, na něž nelze jednoznačné odpovědět.  I když závěr filmu zůstává otevřený, pro Tomase, zahajujícího právě bohoslužbu, jako by se svět přece jen v něčem prosvětlil.

V Bergmanově filmografii je tento film poněkud zastíněn jeho slavnějšími a divácky přitažlivějšími snímky, kritika mu vytýkala přílišné zatížení dialogy a přirovnávala jej k rozhlasové hře. Hodnota Hostů Večeře Páně je však nepochybná, film je střízlivou, psychologicky mistrnou introspektivní studií, s obrazově vytříbenou černobílou kamerou Svena Nykvista, a - jak je u Bergmana  pravidlem - s  jedinečnými hereckými interpretacemi (Gunnar Björnstrand, Ingrid Thulinová, Max von Sydow).

Vstupné 50,- Kč

Cyklus vede Doc. PhDr. Stanislava Přádná z katedry filmových studií FF UK a po filmu bude prostor k diskuzi a reflexi.

Zváni jsou všichni zájemci bez ohledu na víru či církevní příslušnost, protože u tohoto cyklu je záměrem klást si otázky, diskutovat anebo jen sledovat, jak se s tímto tématem kdo vypořádává ve své tvorbě a nechat to na sebe působit.

Těšíme se na Vaši návštěvu.

 

zpět na Cyklus filmů s duchovní tematikou

Předchozí měsíc
Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

-------------------------------

kostelik+kcmt

Jak se dá slavit neděle, když nemohu do kostela?

Příprava na manželství 2021-22

2021-příprava na manželství-Zindulkovi.2021

František-zima
František-zima
KCMT- venkovní pohled na terasu
KCMT- venkovní pohled na terasu
sv. František - liturgie
sv. František - liturgie
KCMT z dronu jaro
KCMT z dronu jaro
Popeleční středa
Popeleční středa
Frantisek-jaro
Frantisek-jaro
KCMT - liturgie
KCMT - liturgie
KCMT- foto hotel Kupa
KCMT- foto hotel Kupa
uvedení nového kaplana
uvedení nového kaplana
Velikonoce
Velikonoce
KCMT z dronu
KCMT z dronu
KCMT - sál s výhledem na terasu
KCMT - sál s výhledem na terasu
Komunitní centrum Matky Terezy
Facebook Předchozí Další