Fchodoviny 2/2020

Fchodoviny 2/2020
3. 2. 2020, 17:25 | Doporučit

Únorové číslo farního časopisu.

Co z toho máš, že jsi křesťan?

Minulý rok, když jsem působil jako jáhen na Novém Městě, pro mě můj bratr objevil nedaleko Václavského náměstí výbornou jídelnu, kde se nejen dobře vaří, ale i porce jsou takové, že uspokojí i hladového Otesánka. Na oběd jsem se tam vždy těšil. Jedinou chvilkou, která přinášela určité napětí, bylo rozhodnutí, co si vlastně dám. Nabídka byla lákavá, nicméně bylo třeba se připravit, abych věděl, zda budu chtít knedlíčků pět nebo šest a zda mají být houskové nebo bramborové. Jídelna je totiž vyhlášená, a tak není čas na nějaké hlubokomyslné úvahy. Hladový dělník sice může být dobrým dělníkem, ale už nemusí být příjemným společníkem pro nerozhodnutého strávníka před sebou.

V našem životě s Hospodinem, v našich modlitbách, jsme často povzbuzováni k tomu, abychom nejen sypali z rukávu seznamy proseb, ale také děkovali, chválili. Dovolím si jednu otázečku: tušíme ale, co od Hospodina čekáme? Co čekáme od našeho vztahu s ním? Co od něj chceme? Proč vlastně jsem křesťanem/křesťankou?

Je zajímavé, že jednu takovou otázku pokládá sama církev v liturgii křtu. Té svátosti, na kterou se budeme buďto rozvzpomínat, nebo připravovat během postní doby, která na konci února začne. Přicházejícího člověka se kněz ptá: Co žádáš od církve?

Anglický dominikán Timothy Radcliffe věnoval těmto otázkám jednu ze svých knih. Nese jednoduše název: Proč být křesťan? (vydalo nakladatelství Krystal) a je vlastně odpovědí jednomu z autorových přátel, který se ho prostě zeptal: „Co z toho máš, že jsi křesťan? Jaký to má smysl?“

Bývá jednoduché sepsat a vyslovit pár provokativních otázek. Najít odpovědi, to už bývá jiná písnička. Nicméně si myslím, že je dobré si čas od času znovu projít svou základní „objednávku“, kterou mám ve svém životě na Hospodina. Jak zní ta moje? Chci velkou porci života, radosti, lásky, nebo hlavně „svatej pokoj“?

P. František

Fchodoviny 2/2020.pdf

Předchozí měsíc
Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

-------------------------------

kostelik+kcmt

Jak se dá slavit neděle, když nemohu do kostela?

Adventní koncerty 2021

Advntní kocerty_WEB_2

Příprava na manželství 2021-22

2021-příprava na manželství-Zindulkovi.2021

KCMT- venkovní pohled na terasu
KCMT- venkovní pohled na terasu
Velikonoce
Velikonoce
Popeleční středa
Popeleční středa
Frantisek-jaro
Frantisek-jaro
KCMT z dronu
KCMT z dronu
KCMT - liturgie
KCMT - liturgie
KCMT z dronu jaro
KCMT z dronu jaro
František-zima
František-zima
sv. František - liturgie
sv. František - liturgie
KCMT- foto hotel Kupa
KCMT- foto hotel Kupa
KCMT - sál s výhledem na terasu
KCMT - sál s výhledem na terasu
uvedení nového kaplana
uvedení nového kaplana
Komunitní centrum Matky Terezy
Facebook Předchozí Další