P. František Čech vol. II: Jsem rád, jak jste mě přijali…

P. František Čech vol. II: Jsem rád, jak jste mě přijali…
26. 4. 2021, 08:30 | Doporučit

P. František vol. II aneb první rok knězem a kaplanem...

 


V září 2019 jste mohli na našich stránkách číst rozhovor s tehdy nově do naší farnosti ustanoveným kaplanem P. Františkem Čechem. Zajímaly mě některé věci, které se za ten rok udály, a tak jsem ho poprosila o další rozhovor. Ten vám teď také nabízíme.

Františku, s jakými očekáváními jsi k nám před rokem a půl přicházel?

Vlastně asi se žádnými. Díky tomu, že to bylo se zmatky. Nejdříve jsem měl jít totiž do jiné farnosti, pak na poslední chvíli byla rychlá změna a já měl plno starostí kolem svěcení, primice, neměl jsem tedy moc času nějaká očekávání mít. Tušil jsem, že jdu do velké farnosti, co se počtu lidí týče, a že P. Michael je akční. Spíše jsem tedy myslel na to, jak se vyvine náš vzájemný vztah s Michaelem.

 

A naplnění očekávání?

Popeleční středa 2020Potvrzení toho, že farnost je opravdu velká a že to pro mě je obrovská novinka. V Kolíně (odkud pocházím) i u sv. Vojtěcha na Praze i (rok jáhenské služby) je to opravdu rozdíl. U sv. Vojtěcha se v neděli sejde tolik lidí, co u nás ve všední den. To byl pro mě největší šok. A naučit se v tom fungovat tak, abych byl pro všechny, jak je potřeba. Navíc jsem velký introvert, tak je to pro mě výzva! Nezdravit se jen s těmi, které už znám, ale oslovit i jiné. Co se týče očekávání směrem k P. Michaelovi, jsem rád, že se naplnila pozitivně. Mám osobní zkušenosti se třemi typy kněží: P. Bulín z Kolína (z mého dětství), P. Benedikt Hudema  (rok jáhenské služby) a P. Michael. A všichni, byť jiné povahy a vystupování, mají stejné základní kněžské nastavení (přístup k lidem, zprostředkování víry, aktivní a živý vztah s Bohem, který se snaží předat lidem).

 

Jaký je tvůj nejhezčí zážitek z uplynulého roku?

Kázání pro děti při nedělní mši sv.Moc mě potěšilo, když mi na minulý farní den děti nakreslily obrázek k svátku. Vracel jsem se během odpoledne na faru a před dveřmi do bytu jsem měl naskládané obrázky a přání. I každá neděle a setkání po mši mě těší.

 

Co doba karantény…

Potěšilo mě prožívání víry farníků během ní. Ať už využíváním otevřeného kostela k modlitbě i ke zpovědi, tak jejich pomoc při přenosech a podcastech.

 

Jak došlo k tomu, že jste oba s Michaelem byli na přenosech mší svatých současně?

Oba jsme chtěli být každý den na mši svaté a zároveň ji prožívat ve společenství. I technická stránka věci se zvládá lépe ve více lidech.

 

Na co rád kolem přenosů vzpomínáš?

Na humorné situace při učení se s technikou a při zjišťování, co a jak vybírat. Jako například, že píseň z kancionálu by měl vybírat ten, co ji pak bude zpívat (samozřejmě bez doprovodu varhan).

 

Jak jste měli nebo máte s P. Michaelem rozdělenou práci? Co je tvojí starostí?

Kromě rozdělení bohoslužeb, tak mám na starost děti na 2. stupni základní školy na výuku náboženství, ministrantská setkání – tak cca 4 krát do roka, pastoraci starší mládeže, to je pro mě velká výzva, bohoslužby a svátosti v domovech seniorů na Jižním Městě ve spolupráci s Pavlem Tvrdým a panem Audy a další věci, které se vyskytnou. Za to jsem rád, že mě Michael k tomu pouští.

 

Budeš tady s námi ve farnosti, dá-li Pán, nejméně i tento školní rok. Bude se v něčem lišit?Zástupci farníků přejí P. Františkovi k narozeninám. 

Dost bude samozřejmě záležet na situaci ve státě ohledně pandemických opatření. Bude se lišit v tom, že prostředí už znám, už vím, kde jsem chyboval, kde jsem objevil své limity. Tak jak jsem neměl vizi a představy, tak teď už tuším, co mě čeká.

 

Jaká máš přání?

Všechny situace, které přicházejí, aby nás přiváděly k Bohu, a ať Mu to zbytečně nekomplikujeme :-).

 

Co děláš ve volném čase? Máš čas se věnovat hudbě?

Věnuji se čtení a rád navštěvuji kněžské kamarády, snažím se udržovat kontakty.

Pokouším se obnovit svou hudební kariéru. Hudba patří k mému životu od dětství a zjistil jsem, že mi to pomáhá. Obnovil jsem své aktivní členství v orchestru ARCHI, kde hraji na violu od 6. třídy.

 

Co bys vzkázal čtenářům Fchodovin, resp. farníkům?

Jsem rád, jak jste mě přijali a že ta změna umístění na poslední chvíli byla správná. Že Pán Bůh ví, co dělá.

 

Františku, i my jsme za tebe rádi a přejeme ti, ať i tento školní rok je pro tebe dobrý a požehnaný.

Za rozhovor děkuje Katka.

Fchodoviny 7/2020 LISTOPAD

Předchozí měsíc
Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

-------------------------------

kostelik+kcmt

Sčítání lidu 2021

scitani upravene

Příprava na manželství 2020-21

2020-21-Příprava na manželství-Zi

Jak se dá slavit neděle, když nemohu do kostela?

František-zima
František-zima
Velikonoce
Velikonoce
Popeleční středa
Popeleční středa
uvedení nového kaplana
uvedení nového kaplana
sv. František - liturgie
sv. František - liturgie
KCMT z dronu jaro
KCMT z dronu jaro
Frantisek-jaro
Frantisek-jaro
KCMT z dronu
KCMT z dronu
KCMT- venkovní pohled na terasu
KCMT- venkovní pohled na terasu
KCMT - liturgie
KCMT - liturgie
KCMT- foto hotel Kupa
KCMT- foto hotel Kupa
KCMT - sál s výhledem na terasu
KCMT - sál s výhledem na terasu
Komunitní centrum Matky Terezy
Facebook Předchozí Další