Majka Šulcová: Bůh ke mně mluví skrze přátele

Majka Šulcová: Bůh ke mně mluví skrze přátele
7. 6. 2021, 08:30 | Doporučit

Když jsem se rozhodla udělat rozhovor do Fchodovin s mojí mámou, Majkou Šulcovou (*13. 1. 1963), myslela jsem si, že dokážu přesně odhadnout, jak mi na moje otázky odpoví. Ale chyba lávky – moje máma mě dodneška dokáže překvapit. Jednak mi teda odpovídala na otázky někdy ještě před tím, než jsem se zeptala, a jednak byly její odpovědi daleko rozšířenější, než jsem čekala. A to je vlastně krásné – zjistit, že i někdo tak blízký vás stále dokáže překvapit.

Představíš se nám krátce?

Majka, 5 letJmenuju se Marie Šulcová, většinou se mi ale říká Majka. Jsem učitelka na základní škole, kde vedu pěvecký sbor. Jsem vdaná, mám dvě děti a žijeme na Hájích.

 

Kde jsi vyrůstala?

Narodila jsem se v Brně, protože můj táta pochází z Moravy. Ale vyrůstala jsem na Zahradním Městě na Praze 10, protože rodiče v Praze měli práci, a tak tady koupili družstevní byt. Takže jsem tam prožila většinu dětství i dospívání. Jinak můj původ je vlastně moravsko-slovenský, protože maminka se narodila na východním Slovensku.

 

Máš nějakou obzvlášť hezkou nebo silnou vzpomínku z dětství?

My jsme doma hrozně hezky slavili Vánoce. Nebylo to zdaleka jen o dárcích – scházeli jsme se se sousedy, zpívali koledy, no zkrátka mělo to opravdu hloubku a velmi sváteční atmosféru. Dostávali jsme pravidelně od příbuzných z Moravy krásný vysoký strom, borovici. To byl takový rituál, kterým pro mě začínaly Vánoce. Taky mám moc krásné vzpomínky na naši kočičku Molinku. Náš táta nikdy nechtěl kočku, ale jednou se nám tohle kotě nějak zatoulalo. Táta nám dovolil si ho týden nechat, no a samozřejmě už s námi potom zůstala napořád. Když jsem maturovala, tak se jí narodila koťátka, takže to učení na maturitu mi pak nešlo moc dobře :).

Majka, promoce 1985A taky jsme s rodinou hodně cestovali, jak po Čechách, tak po Evropě. Cestování je vlastně další můj koníček. Vybavuju si, že jsme byli jednou pozváni k náhodně získaným známým ze západního Německa. Byl to pro mě obrovský zážitek – bylo mi asi pět let, ale hodně jsem ten rozdíl vnímala: ty krásně upravené ulice, barevné domy, žádná šeď, jako jsem znala z tehdy socialistického Československa. A tehdy, na té návštěvě v západním Německu, jsem svoji maminku poprvé slyšela mluvit anglicky. A říkala jsem si – to je hezký jazyk. Díky tomu jsem se začala angličtině věnovat na jazykovce, přestože ten jazyk se tehdy vůbec běžně nevyučoval. A jsem za to moc ráda, protože mě angličtina jednak živí a jednak díky ní mohu cestovat.

 

Jaké koníčky kromě cestování Ti v poslední době dělají radost?

Kromě hudby je to pro mě poslední dobou hlavně pečení dortů, což už někteří farníci taky vědí – moc se s tím netajím :).

 

Vzpomínáš si, kdy jsi začala pravidelně chodit do farnosti?

Do farnosti jsem přišla asi před 35 lety, když jsme se s rodiči přistěhovali na Háje. Začali jsme chodit do kostela sv. Františka, kde tehdy celebroval pan farář Jindřich Šulc. Hodně se věnoval dětem a moji rodiče ho velmi obdivovali. Pak jsem se poznala se svým nastávajícím, který byl hledající, takže se o křesťanství zajímal, a právě sv. František byl prvním místem, kde se s křesťanstvím začal intenzivněji setkávat. Po svatbě jsme víc chodili do kostela sv. Anežky na Spořilově a nechali jsme tam pokřtít i své děti, ale před pár lety jsme se zase vrátili sem k Františkovi a taky do KCMT. Začala jsem se tady postupně sbližovat s lidmi a zapojovat se jako dobrovolník do některých aktivit.

...s dětmiNo, ale teď mě napadá, že jsme vlastně tady s farností byli v kontaktu už od doby, kdy byly dceři asi čtyři roky. Na Spořilov jsme chodili na bohoslužby, ale na náboženství děti chodily do kostela ke sv. Františkovi. Tehdy vedla náboženství pro děti Maruška Šmrhová. Jednou jsem tam byla celou dobu s nimi a byla jsem úplně nadšená, protože Maruška to uměla naprosto geniálně celé vést. Tehdy jsem měla takové složitější období a zrovna měli křížovou cestu s plyšáky. Maruška to dokázala tak fantasticky podat, že mě to hodně dojalo a po skončení programu jsem jí za to šla poděkovat, a ona byla moc ráda, že jsem jí ocenila. A tehdy nějak začalo naše přátelství s ní i celou její rodinou, které pro mě bylo a dodnes je moc důležité.

 

Máš teď ve farnosti nějakou pravidelnou či příležitostnou službu?

Zpívám a hraju na klavír v kytarové schole, která cca jednou za měsíc doprovází mši v KCMT. Také pomáhám se sborečkem na dětských mších, kde spolu s Markétou Šupovou a dětmi zpíváme.

 

Pocítila jsi v poslední době nějaké Boží řízení ve svém životě?Majka

Ano, protože jsem měnila zaměstnání a nebyla jsem si jistá, kudy se vydat dál. Požádala jsem tři kamarádky z farnosti, aby se za mě pomodlily, a jedna další kamarádka mě hodně podporovala i psychicky. A myslím si, že v tomhle bylo Boží vedení, protože jsem potřebovala nějaké znamení, jak se rozhodnout mezi dvěma nabídkami. A to znamení přišlo a myslím si, že jsem si opravdu vybrala dobře.

 

Je něco, na co jsem se Tě nezeptala, ale Ty bys to chtěla lidem říct?

No, jednu věc mám. Uvědomuju si, že na první pohled mohu na lidi (třeba i ve farnosti) působit nepřístupně nebo nečitelně, a to mě mrzí, protože já mám velkou touhu s lidmi být a pomáhat jim. Ale někdy to nedokážu dát najevo správným způsobem. Takže to je něco, na čem se v poslední době snažím pracovat. Aby moje chování co nejlépe odráželo to, kým jsem uvnitř.

Zuzka Šulcová

Fchodoviny 7-8/2019

Předchozí měsíc
Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Divadlo - Jonáš

DIVADLO Marík_Jonáš_web

-------------------------------

kostelik+kcmt

Příprava na manželství 2021-22

2021-příprava na manželství-Zindulkovi.2021

Jak se dá slavit neděle, když nemohu do kostela?

František-zima
František-zima
Velikonoce
Velikonoce
KCMT - sál s výhledem na terasu
KCMT - sál s výhledem na terasu
uvedení nového kaplana
uvedení nového kaplana
Popeleční středa
Popeleční středa
sv. František - liturgie
sv. František - liturgie
KCMT z dronu
KCMT z dronu
KCMT- foto hotel Kupa
KCMT- foto hotel Kupa
KCMT z dronu jaro
KCMT z dronu jaro
KCMT- venkovní pohled na terasu
KCMT- venkovní pohled na terasu
KCMT - liturgie
KCMT - liturgie
Frantisek-jaro
Frantisek-jaro
Komunitní centrum Matky Terezy
Facebook Předchozí Další