Lelkování

Lelkování
1. 4. 2020, 00:01 | Doporučit

Př 6, 6-10; Ef 2, 10 (Dean Ohlman)
Jonathan Edwards, slavný americký puritánský kazatel žijící v 18. století, začal studovat na Yale ve třinácti letech. V sedmnácti školu dokončil a začal kázat dříve, než dosáhl dvaceti let. Angličan William Pitt mladší nastoupil ve čtrnácti na Cambridge a ve dvaceti letech už byl členem Parlamentu. A jeho blízký přítel William Wilberforce taktéž. Co víc, Pitt se stal ve čtyřiadvaceti premiérem!

Těmito fakty jsem chtěl zapůsobit na svého pubertálního synka v naději, že přestane trávit tolik času u počítačových her. Asi si dokážete představit, jaký to mělo účinek... Samozřejmě, v dnešní době se na studenty středních a vysokých škol kladou takové požadavky, že je téměř nemožné, aby tak mladí lidé, jako tehdy Edwards, Pitt a Wilberforce, byli tak úspěšní. Nicméně je také pravda, že bychom toho mohli zvládnout daleko více, kdybychom se nezabývali tolika zbytečnostmi. Musíme si uvědomit, že lelkující křesťan dosáhne právě tak malých výsledků jako křesťan odpadlý. Britský státník Edmund Burke, Pittův současník, o lelkování řekl: „Aby zlo zvítězilo nad dobrým člověkem, stačí jedno: nicnedělání.“
Jistě, všichni se potřebujeme občas odreagovat nějakou tou činností, při které nemusíme příliš namáhat mozek. Mnozí lidé jsou ale počítačovými hrami a podobnými zábavičkami přímo posedlí. Zkusme tedy zauvažovat nad tímhle: žalmista David píše, že Bůh člověka „jen maličko omezil, že není roven Bohu“ (Ž 8). Člověk je Boží „správce“ – vládne pod Jeho dohledem a plní Jeho přikázání. Bůh jej stvořil k obrazu svému a umožnil mu užívat tvořivost a schopnosti k dosažení velkých věcí. Kdykoliv ale člověk začne mrhat svým časem, satan se chopí příležitosti a začne Boží plán i dílo podkopávat. Nejen že pak ničeho nedosáhneme, ale dovolíme Božímu nepříteli, aby konal své ohavné činy.
Život a dílo Williama Pitta skončily, když mu bylo 46. Ale Wilberforceovi Bůh umožnil, aby až do čtyřiasedmdesáti let bojoval proti otroctví ve Velké Británii. Měsíc po jeho smrti vešel v platnost jeho Zákon o zrušení otroctví.
Je to člověk, koho si Bůh vybírá, aby skrze něj konal své dílo. Nečeká náhodou právě na nás, abychom konečně začali něco dělat?

Naším úkolem je připravenost plnit úkoly, které nám dá Bůh.

Překlad: Eva Sobotková, Lukáš Bajer, Deník mladých, roč. 10, č. 6, s. 2

Předchozí měsíc
Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

-------------------------------

kostelik+kcmt

Hangáry Goretti

Hangáry-Goreti

Jak se dá slavit neděle, když nemohu do kostela?

František-zima
František-zima
Frantisek-jaro
Frantisek-jaro
KCMT z dronu
KCMT z dronu
Velikonoce
Velikonoce
uvedení nového kaplana
uvedení nového kaplana
KCMT- foto hotel Kupa
KCMT- foto hotel Kupa
KCMT z dronu jaro
KCMT z dronu jaro
KCMT - sál s výhledem na terasu
KCMT - sál s výhledem na terasu
KCMT - liturgie
KCMT - liturgie
KCMT- venkovní pohled na terasu
KCMT- venkovní pohled na terasu
sv. František - liturgie
sv. František - liturgie
Popeleční středa
Popeleční středa
Komunitní centrum Matky Terezy
Facebook Předchozí Další