Iniciativa smíření 2020 k 400. výročí bitvy na Bílé Hoře

Iniciativa smíření 2020 k 400. výročí bitvy na Bílé Hoře
4. 11. 2020, 11:00 | Doporučit

V neděli 8.11. uplyne 400 let od bitvy na Bílé Hoře. Tato událost znamenala obrat v politické situaci v Českých zemích a ovlivnila chod dějin na našem území. Až do dnešních dní probíhají diskuze nad významem této události a jejími dopady na náš národ.

Jak si můžeme toto výročí připomenout my dnes?

Jednou z možností je Iniciativa smíření 2020 k 400. výročí bitvy na Bílé Hoře. Na webových stránkách této ekumenické iniciativy se můžeme dočíst:

V roce 2020 si budeme připomínat výročí 400 let od bitvy na Bílé hoře, která je v české společnosti považována za zlomový okamžik dějin. V současnosti někteří sociologové a historici považují Bílou horu za počátek změny národního charakteru neblahým směrem. Ovšem pohled na tuto fázi dějin se liší, a to především v pojetí katolíků a v pojetí protestantů. Pro jedny to byl návrat národa k pravé katolické víře, kterou během husitské reformace opustil, pro druhé to bylo období temna, kdy protestanté nemohli svobodně vyznávat svoji víru a museli buď tajně zemi opustit, nebo praktikovat své vyznání ve skrytu pod hrozbou uvěznění a mučení.

Toto kulaté výročí v roce 2020 otevírá dveře k dalším iniciativám smíření mezi protestanty a katolíky v duchu Kristově. Je zodpovědností nás, křesťanů z obou táborů, abychom se v tomto čase smířili a vzájemně si odpustili, a to kvůli výzvě Ježíše Krista, že tak máme činit, ale také proto, že je to naše společná odpovědnost vůči dnes převážně nevěřícímu obyvatelstvu v České republice.IMG_0967

Iniciativa smíření 2020 vybízí kněze, biskupy, kazatele a pastory i laiky z různých denominací, kterým leží na srdci opravdové smíření k modlitbě i k aktivnímu zapojení. Pojďme v roce čtyřstého výročí bitvy na Bílé hoře ukončit nepřátelství, které stále ještě někde přetrvává, a v pokání si odpusťme. Smíření otvírá cestu k uvolnění českého národa, aby mohl poznat Spasitele a Pána Ježíše Krista.

Původní shromáždění u památníku bitvy se z důvodu vyhlášeného stavu nouze nemůže konat. Proto bude TV NOE v sobotu 7.11. od 14h do 15:30h vysílat přímý přenos z kláštera benediktinek na Bílé Hoře, kde bude představena tato iniciativa a zároveň u mohyly jako vyjádření touhy po odpuštění dva zástupci učiní deklaraci o smíření.

Na jaře (až to situace dovolí) se tak bude moci uskutečnit shromáždění, ke kterému může být sobotní přenos inspirací a podnětem.

Nemůžeme se vrátit v historii zpět, ale můžeme prosit za odpuštění křivd, zástupně vyznávat hříchy našich předků a vzájemně si žehnat. Toto výročí může být příležitostí k překonání starých bolestí a k prosbě, aby Duch svatý obnovil naše církve ve vzájemné lásce a nově naplnil svým požehnáním naše země.

Jako trénink může posloužit i soukromé putování na Bílou Horu s prosbou o požehnání a ochranu pro naši zem.

Iniciativu smíření podpořili: Václav Malý, římskokatolický biskup, František Radkovský, římskokatolický biskup, Jakub Sadílek, OFM, provinciál františkánů, Pavel Černý, emeritní předseda Ekumenické rady církví, Lubomír Ondráček, tajemník Křesťanské misijní společnosti, Marek Prosner, senior Církve Křesťanská společenství, Milan Mrázek, farář Evangelické církve metodistické, Daniel Heller, farář Českobratrské církve evangelické

Předchozí měsíc
Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Manželské večery 2023

manželské večery

-------------------------------

kostelik+kcmt

Jak se dá slavit neděle, když nemohu do kostela?

Příprava na manželství 2022-23

Příprava na manželství 2022-23

2022-Zindulkovi-příprava

KCMT- venkovní pohled na terasu
KCMT- venkovní pohled na terasu
uvedení nového kaplana
uvedení nového kaplana
KCMT - liturgie
KCMT - liturgie
Frantisek-jaro
Frantisek-jaro
KCMT z dronu jaro
KCMT z dronu jaro
sv. František - liturgie
sv. František - liturgie
KCMT- foto hotel Kupa
KCMT- foto hotel Kupa
KCMT z dronu
KCMT z dronu
Popeleční středa
Popeleční středa
Velikonoce
Velikonoce
František-zima
František-zima
KCMT - sál s výhledem na terasu
KCMT - sál s výhledem na terasu
Komunitní centrum Matky Terezy
Facebook Předchozí Další