Tváře za časů Corony

Tváře za časů Corony
31. 3. 2020, 17:01 | Doporučit

Taková ušmudlaná březnová neděle.... Masopustem odstartovaný tradiční půst se poněkud pozměnil, prohloubil a stal se nařízeným, i když ne zrovna v gastronomickém pojetí. Roušky sem, roušky tam.

Nějaká babka udala jinou babku za to, že klepala z balkonu deku. Jádrem problému nebyla přikrývka těla, ale přikrývka obličeje. Babka klepala deku nemajíc roušku na svém obličeji.

Obličeje jsou jako kniha. Takový Facebook jsou naše obličeje. Ale za časů Corony??

Na procházce příměstskou přírodou nepotkávám knihy, potkávám zahuhlaný textil. Myslela jsem- před dávnými časy - že otextilované bytosti jsou příslušné k extrémistickým náboženským nebo politickým seskupením. Změnou náhledu vyvolanou současnou coronární situací jsem ještě včera orouškované obličeje vnímala naopak jako extrémně ohleduplné bytosti. Teď vím své – jsme spíš než ohleduplní, klasicky vystresovaní spoluobčané, tak jak to známe z minula. Ano, strach je to, co mnohé z nás obléká do ochranných textilií. Strach, že nás udá babka ze sousedního balkonu.

Je krásné mít tolik volného času za časů Corony. Jenže – není to můj svobodný volný čas. Není svobodný, není nádherný, není inspirativní – do té chvíle, než ho podřídím někomu Vyššímu než jsem já, než jsou vládci a doporučené hodiny k nákupům.

V noci mám jasný, barevný sen. Jdu městem nějakou širokou ulicí, a proti mně spořádaný dav lidí. Nestrkají se, nehulákají, nemávají prapory, nenesou transparenty. Tiše jdou, všichni oblečeni v bílém. V tom snu si říkám – některý z těch lidí je určitě Ježíš Kristus. Nevím sice, proč mě taková myšlenka napadla, přesto se usilovně zaměřuju na všechny tváře, které mě míjejí. Ačkoliv v realitě vidím hodně špatně, ve snu ty tváře rozeznávám, ale nějak podivně. Nedovedu je identifikovat, jakkoliv žádná není zakrytá. Vyleká mě, co možná už dávno vím: jestli tady někde Ježíš je, nepoznám ho!

Probouzím se – jak to, že bych Tě, můj Bože, v davu nepoznala? Vždyť nás v evangeliu přesvědčuješ, že poznat Tvoji tvář znamená poznat Ježíše, a že takové poznání je možné, ba dokonce důležité pro náš život tady na zemi.

Je pravděpodobné, že za časů Corony se mění podmínky k hledání a nalézání Ježíšovi tváře? Že by to bylo těmi rouškami?

Přestávám přemýšlet o extrémistech, o přenašečích nemoci Covid 19, přestávám se zabývat hysterickými udavačkami nebo vystrašenými seniory v obchodech s potravinami. Vím, že za každou rouškou může být Ježíš tak, jak píše Matka Tereza z Kalkaty: v každé tváři hledej Krista! Tak tedy v překladu do současné reality – za každou rouškou může být Kristus. Dej si proto pozor, abys nikoho nesoudil, nikoho nespravedlivě neodmítal, nikomu nestranil a nikomu se neposmíval! Tohle ale hlavně platí nejspíš pro mě, především když koukám na televizi.

Jdu městem, a už to není sen. Proti mně a kolem mě lidé s rouškami. Není jich moc, už vůbec nelze mluvit o nějakém davu, ten by byl nezákonný. Ale tváře za rouškami zůstávají. Začínám si polohlasně zpívat nádhernou píseň od Martiny Střítecké, jmenuje se Hledám Tvoji tvář...

Tahle píseň je na YouTube v mnoha provedeních. Tu, která se mi nejvíc líbí, uvádím v následujícím odkazu.
https://www.youtube.com/watch?v=DGZxf0YtEFQ

Nezáleží mi na tom, že na YouTube je místo obrázku židovského utrápeného muže ten nádherný, proslulý blonďák od Leonarda. Kdyby měl roušku, málokdo by ho poznal. Tím spíš, že i ze zkušenosti vím, že po Vzkříšení může být Ježíš Kristus za kteroukoliv tváří.

Tak tedy hledám Tvoji tvář Pane můj, každý den a očekávám Tvé slovo, protože chci jít za Tebou kamkoliv půjdeš.


Delicie Nerková
25 03 2020

Předchozí měsíc
Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

-------------------------------

kostelik+kcmt

Jak se dá slavit neděle, když nemohu do kostela?

Adventní koncerty 2021

Advntní kocerty_WEB_2

Příprava na manželství 2021-22

2021-příprava na manželství-Zindulkovi.2021

Popeleční středa
Popeleční středa
uvedení nového kaplana
uvedení nového kaplana
KCMT - liturgie
KCMT - liturgie
KCMT z dronu jaro
KCMT z dronu jaro
František-zima
František-zima
sv. František - liturgie
sv. František - liturgie
KCMT- foto hotel Kupa
KCMT- foto hotel Kupa
KCMT z dronu
KCMT z dronu
KCMT- venkovní pohled na terasu
KCMT- venkovní pohled na terasu
Velikonoce
Velikonoce
Frantisek-jaro
Frantisek-jaro
KCMT - sál s výhledem na terasu
KCMT - sál s výhledem na terasu
Komunitní centrum Matky Terezy
Facebook Předchozí Další