Jak žít víru v katakombách? Aneb "Korona tipy!"

Jak žít víru v katakombách? Aneb "Korona tipy!"
1. 4. 2020, 12:29 | Doporučit

Když není možné se setkávat normálně v chrámě tak jak jsme zvyklí, je možné ledacos dalšího. Možná bychom se mohli vrátit k tomu, jak to žili první křesťané, když nemohli. Nebo se rozpomeňme na chvíle komunistické diktatury. Skoro nic se nemohlo a přitom jsme žili možná mnohdy aktivněji, než když se může. Takový korona virus je trochu jako taková komunistická diktatura. 

Neplačme tedy nostalgicky nad tím, co nemůžeme a mohli jsme, ale žijme co můžeme a jak můžeme. Zároveň to nabídněme druhým ve svém vlastním podání autentické křesťanské radosti. Ať to není aktivismus, ale víra a vztah, který s Bohem máme.

Neděle bez fyzické přítomnosti na slavení eucharistie?

Samozřejmě je tu možnost využít opravdu bohaté nabídky živých přenosů bohoslužeb v televizi, rozhlase a na nesčetných YouTube kanálech, Facebookových stránkách. Nicméně tento způsob může být malinko problematický třebas v rodinách s malými dětmi, které nemusí dění na obrazovce příliš zajímat. I proto je lepší si zkusit připravit společnou bohoslužbu doma.

Jak konkrétně může vypadat společná nedělní modlitba? Tady najdete pár rad a tipů. Pořadí a obsah si samozřejmě můžete upravit podle situace a vašich preferencí.

  • Příprava: přichystat si jak místo (svíčka, kříž, ikona…), tak např. texty písní a úryvek z Písma (ideálně z těch, které jsou vybrány na jednotlivé neděle).
  • Začátek: společně začít písní, znamením kříže, úvodní modlitbou díků, chval.
  • Smíření: chvilka ticha, po které můžeme vhodným způsobem (třeba stejně jako při mši) litovat hříchů a požádat Hospodina, případně bližní o odpuštění.
  • Písmo: četba úryvku z Písma, po chvilce ticha se můžete pobavit o místech, která vás nějak zasáhla. Jsou-li přítomny děti, můžou scénu, příběh z Písma nakreslit a společně se pak nad obrázkem můžete o úryvku pobavit.
  • Prosby: modlitba za vaše konkrétní potřeby i za potřeby lidí kolem vás.
  • Modlitba Páně: společná modlitba Otčenáše.

Biblické texty pro jednotlivé dny naleznete např. na webu Liturgie.cz, případně můžete využít i stránku Vira.cz, kde naleznete nejen texty, ale také krátká zamyšlení, která můžete znát z tištěných letáčků i z našich kostelů.

Modlitbu můžete nechat doznít např. při kousku dobrého dezertu nebo u nějaké společenské hry.

Nebo si můžete vymyslet něco podle sebe, jen ať to má hlavu a patu. Na rozdíl od liturgie - bohoslužby v kostele - která má určitý daný řád, abychom se společně sešli a vyjádřili jednotu shromáždění např. odpovědí nebo postojem, může a má být domácí bohoslužba výrazem vašeho konkrétního prožívání vztahu s Bohem.

Předchozí měsíc
Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

-------------------------------

kostelik+kcmt

Příprava na manželství 2021-22

2021-příprava na manželství-Zindulkovi.2021

Jak se dá slavit neděle, když nemohu do kostela?

KCMT- foto hotel Kupa
KCMT- foto hotel Kupa
KCMT- venkovní pohled na terasu
KCMT- venkovní pohled na terasu
Popeleční středa
Popeleční středa
uvedení nového kaplana
uvedení nového kaplana
KCMT - liturgie
KCMT - liturgie
František-zima
František-zima
KCMT z dronu jaro
KCMT z dronu jaro
Frantisek-jaro
Frantisek-jaro
KCMT z dronu
KCMT z dronu
Velikonoce
Velikonoce
sv. František - liturgie
sv. František - liturgie
KCMT - sál s výhledem na terasu
KCMT - sál s výhledem na terasu
Komunitní centrum Matky Terezy
Facebook Předchozí Další