Trochu kontextu k výrokům papeže

Trochu kontextu k výrokům papeže
22. 11. 2020, 08:36 | Doporučit

Možná jste zaznamenali výroky papeže Františka, které v posledních dnech proběhly i českým mediálním prostorem. V následujícím článku naleznete trochu kontextu k celé situaci.

V pozadí diskutované papežovy věty o homosexuálech stojí montáž

21.10.2020 byl uveřejněn dokumentární film rusko-amerického režiséra Jevgenie Afinejevského s názvem Francesco.

Zazněla v něm věta o homosexuálech, která vyvolala okamžitě polemiku. Papež František v dokumentu říká: „To, co je nutné udělat, je vytvořit zákon o registrovaných partnerstvích, aby tímto způsobem měli právní ochranu“. Tato věta je včleněna do montáže, která se skládá z několika krátkých úryvků z rozhovoru pořízeného v květnu 2019. Čtyři úryvky, z nichž jeden je ještě sestříhán, jsou sestaveny tak, že vytvářejí určitý zmatek v přesném pochopení názorů papeže Františka k danému tématu.

V květnu 2019 byl zveřejněn asi osmdesátiminutový rozhovor, který se Svatým Otcem vedla mexická novinářka Valentina Alazraki. Během rozhovoru se dotkli různých sociálních témat, mezi jinými také homosexuality. V dokumentu Francesco se objevilo několik úryvků z tohoto interview, které byly nakombinovány a vytvořily následující prohlášení: Homosexuálové mají právo být v rodině, jsou božími dětmi a mají právo zůstat v rodině. Není možné pro to někoho z rodiny vyhnat a znemožnit mu tak život. To, co je nutné udělat je vytvořit zákon o registrovaném partnerství, mají právo na právní ochranu. Já jsem tuto věc podpořil.

V rozhovoru s mexickou novinářkou papež říká, že se velmi rozzlobil nad tím, jak novináři uchopili jeho slavnou odpověď: „Jestli je někdo gay a hledá Pána s dobrou vůlí, kdo jsem já, abych ho soudil?“. Tato věta zazněla 28.7.2013 během zpátečního letu ze Světových dnů mládeže v Riu de Janeiro. Papež potvrzuje, že se vyjadřoval „k integraci osob s homosexuální orientací v rodině“. Potvrzuje, že tím mínil: „Homosexuální osoby mají právo zůstat v rodině, lidé s homosexuální orientací mají právo zůstat v rodině“. Toto je první z úryvků převzatých do dokumentu Francesco. Celá věta byla nicméně sestříhána. V originále následuje: „Homosexuální osoby mají právo zůstat v rodině, lidé s homosexuální orientací mají právo zůstat v rodině a rodiče mají povinnost uznávat svého homosexuálního syna, svoji homosexuální dceru. Není možné pro to někoho z rodiny vyhnat a znemožnit mu tak život.“ V dokumentu Francesco je tak zakryto původní téma rozhovoru, které se týkalo pozice homosexuálního dítěte v heterosexuální rodině.

Mezi tyto dvě části je vložena věta „ jsou to Boží děti“. Ta byla pronesena během stejného rozhovoru, ale později, ve chvíli, kdy si Svatý Otec stěžoval na novinový titulek „Papež posílá homosexuály k psychiatrovi“. Uznal, že některé jeho poznámky nebyly šťastné, ale popřel, že by tuto větu řekl. Montáž částí vět podporuje záběr na kněze celebrující mši v kapli svaté Marty. V rozhovoru s mexickou novinářkou papež naopak vybízí novináře, aby „nevytrhovali slova z kontextu.“ A zdůraznil, že skutečnost, že homosexuálové mají právo na rodinu „neznamená schvalování homosexuálního jednání“.

V dokumentu Francesco papežovým slovům navíc předchází scéna, která vede k dojmu, že papež hovoří o „duhových rodinách“.

Čtvrtý úryvek se neobjevuje v originální verzi rozhovoru s mexickou novinářkou, ale na záznamu je patrný střih a zdá se, že pochází právě odtud. Kontext odpovídá. Novinářka poznamenává, že se papež v době, kdy byl arcibiskupem v Buenos Aires, stavěl proti sňatkům homosexuálů. Po svém příjezdu do Říma je paradoxně vnímán jako daleko liberálnější. Papežova odpověď začíná slovy: „Vždy jsem hájil učení církve. Je zvláštní, že co se týká zákona o „homosexuálních sňatcích“… je neadekvátní hovořit o sňatku homosexuálů.“ V rozhovoru následuje střih a po něm otázka novinářky. Věta „To, co je nutné udělat, je vytvořit zákon o registrovaných partnerstvích, aby tímto způsobem měli právní ochranu“, byla pravděpodobně vystřižena z tohoto místa.

Papežovy výroky nejsou tak výbušné, jak předkládá montáž ve filmu Francesco. Navíc existuje více téměř identických prohlášení. Například v rozhovoru Politika a společnost z roku 2017, který papež vedl se sociologem Dominiquem Woltonem říká: „sňatek“ je historický koncept. Od nepaměti se v lidstvu a ne jen v církvi jednalo o muže a ženu. To nelze změnit jakoby nic… To je povaha věcí, tak to je. Nazývejme je tedy registrovaná partnerství."

Prudké reakce na papežovy výroky tedy neberou v potaz skutečnost, že se jedná o výběr výroků, které byly vytrženy z původních souvislostí a zasazeny do jiného kontexu.

zdroj: Aletelia.it

Předchozí měsíc
Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

-------------------------------

kostelik+kcmt

Příprava na manželství 2021-22

2021-příprava na manželství-Zindulkovi.2021

Jak se dá slavit neděle, když nemohu do kostela?

sv. František - liturgie
sv. František - liturgie
Velikonoce
Velikonoce
KCMT z dronu
KCMT z dronu
KCMT - liturgie
KCMT - liturgie
Frantisek-jaro
Frantisek-jaro
KCMT- venkovní pohled na terasu
KCMT- venkovní pohled na terasu
uvedení nového kaplana
uvedení nového kaplana
KCMT - sál s výhledem na terasu
KCMT - sál s výhledem na terasu
František-zima
František-zima
KCMT z dronu jaro
KCMT z dronu jaro
Popeleční středa
Popeleční středa
KCMT- foto hotel Kupa
KCMT- foto hotel Kupa
Komunitní centrum Matky Terezy
Facebook Předchozí Další