Jak na (před)velikonoční zpověď?

Jak na (před)velikonoční zpověď?
3. 4. 2020, 01:00 | Doporučit

Pár poznámek k možnosti přijmout svátost smíření. Či možnosti smířit se s Bohem v extrémních podmínkách, kdy není vhodná forma smíření tak jak jsme zvyklí.

Možná také patříte k těm, pro které patří k přípravě na významné sváteční dny i svátost smíření. V současné době se tak možná potýkáte s otázkou, jak to letos provedete. Nejen pro vás jsou určeny následující řádky. 

V naší farnosti se snažíme být oba dva k dispozici ke svátosti smíření v době, kdy je možné individuálně navštívit KCMT. Nicméně je třeba důkladně zvážit, zda je kontakt s námi, resp. pohyb na veřejnosti, nutný. Rozhodně nechci nijak odrazovat od chození ke zpovědi, ale upozornit na další možnosti smíření, protože v současné době, kdy je v rámci prevence šíření nemoci COViD-19 potřeba omezit mezilidský kontakt, se stává ústní zpověď nebezpečná penitentovi i jeho okolí.

Jaká mohou být vodítka pro vaše rozhodování? Jedním z nich je samozřejmě otázka toho co máte na svědomí, případně zda rozpoznáváte, že je pro vás i svátostné smíření s Bohem, Církví a bližními nezbytně nutné. V takovém případě se neváhejte, pokud patříte do rizikové skupiny, ozvat (např. na telefon) a společně se pokusíme najít cestu, jak by bylo možné zpověď provést. Pokud je pro vás i vaše okoli Váš pohyb na veřejnosti relativně bezpečný, můžete využít zmíněné časy pro návštěvu KCMT.

Jestliže objektivně není nutnost jít ke svátosti smíření v těchto dnech, můžete ji "posunout" do velikonoční doby, kdy snad budou podmínky našeho kontaktu příznivější.

Na závěr si dovolím říci to nejdůležitější. Totiž připomenout bohužel opomíjenou možnost využít i tzv. vzbuzení dokonalé lítosti s pevným rozhodnutím jít při nejbližší možné příležitosti ke zpovědi. Pod tímto právnicky znějícím termínem se skrývá jednoduchá skutečnost, která by vlastně měla doprovázet každou naši přípravu a rozhodnutí jít ke zpovědi. Dokonalá lítost se neměří množstvím prolitých slz, ale znamená okamžik, kdy si uvědomíme, že jsme svým jednáním porušili vztah lásky k Bohu, je nám to líto a nakolik jsme toho schopni se rozhodneme vyhýbat dalším hříchům.

Možná, právě v této vpravdě postní době, je naše vnitřní práce - obrácení metanoia to, co má být v plné síle využito se vzbuzením dokonalé lítosti. To, co vlastně často neděláme a leckdy zákonicky skrýváme za ústní zpověď. Přitom by to měl být základ každého vyznání.

A ještě pár odkazů na videa, která se týkají tématu:

Nejprve komentář dominikána Štěpána Filipa, vyučujícího na teologické fakultě v Olomouci a na Angelicu v Římě.

A pak také video z dílny Liturgie.cz

Předchozí měsíc
Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Od 25.5.2020 platí následovné!

Do-300-lidí-KCMT

Více než kostel - programy na YouTube/kcmtpraha

Víc než kostel_web

Podpořte naši činnost.

Děkujeme-za dar
děkujeme vám za váš dar KB-VS-1111
Podrobnější informace o financování farnosti naleznete v článku a výročních zprávách.
KCMT - sál s výhledem na terasu
KCMT - sál s výhledem na terasu
KCMT- venkovní pohled na terasu
KCMT- venkovní pohled na terasu
František-zima
František-zima
KCMT z dronu
KCMT z dronu
Velikonoce
Velikonoce
KCMT z dronu jaro
KCMT z dronu jaro
KCMT - liturgie
KCMT - liturgie
KCMT- foto hotel Kupa
KCMT- foto hotel Kupa
uvedení nového kaplana
uvedení nového kaplana
Frantisek-jaro
Frantisek-jaro
sv. František - liturgie
sv. František - liturgie
Komunitní centrum Matky Terezy
Facebook Předchozí Další