Chrámový drobeček

Chrámový drobeček
10. 12. 2018, 18:18 | Doporučit

Mk 12,41-44
Radostného dárce miluje Bůh (2Kor 9,7).
Anglikánský kostel sv.Tomáše se nachází v městě Medina ve státě Washington, nedaleko sídla miliardáře Billa Gatese.

Kdyby byl Bill Gates naším sousedem asi bychom také nebyli z těch nejchudších. Co to má však společného se skupinou chudých izraelských obyvatel? Jedno velké ponaučení.
Věřící ze zmíněného kostela jednou finančně pomohli jednomu beduínskému kmeni, který se ocitl v nouzi, a k daru přibalili zároveň i letáček o kostele, který informoval o rekonstrukčních pracích a potřebě finančních příspěvků. Na konto na opravu střechy kostela najednou přibylo 150 izraelských šekelů od Negevovy vzdělávací společnosti z Izraele. Kdo byl dárcem? Chudí a nevzdělaní lidé obdarovaného kmene se dozvěděli o potřebě kostela , neváhali a také oni štědře přispěli. Nemusím ani dodávat, jak byli obyvatelé (ne nejchudší) z okolí kostela tímto činem zahanbeni.
Marek zaznamenal, jak Pán Ježíš vysoce hodnotil dávání „z podstaty.“ Ocenil dar chudé vdovy, který, ve srovnání s dary boháčů, darovaných z přebytku, se zdál zcela zanedbatelný. A tady vyvstává ona zmíněná souvislost a cenné ponaučení pro obyvatele města Mediny. Ale jenom pro ně? Štědrost je jednou z křesťanských ctností, která se nejobtížněji realizuje. Mezi lidmi panuje všeobecně názor, že bychom se měli starat především sami o sebe. Proč bych si měl něco odepřít a dát to jinému, jestliže přitom ještě navíc riskuji, že dotyčný obdarovaný se stane notoricky závislý na mé pomoci. Není rozumnější raději ušetřit peníze, čas a energii sám pro sebe? Patříme k lidem, kterým je úplně lhostejné, co se děje kolem nich? Či k těm, kteří si myslí, že všem chudákům se stejně nedá pomoci, proto je lepší nepomáhat žádnému? Anebo jsme již okusili, jak nás Bůh obdarovává radostí a pokojem , používáme-li Jím svěřené prostředky pro pomoc bližním? Že to nemusí být a nejsou vždy jen peníze, to zřejmě nemusím ani připomínat.

Zamysli se.

Dal jsi a už ti nic nezůstalo? V nebi právě vzrostlo tvoje konto.
? Kdy jsem naposledy něco štědře daroval (peníze, čas, dobré slovo)?
? V čem bych měl být ještě štědřejší?

John Carvalho
Překlad: Bohuslav Kern
Převzato se svolením z Deník mladých, roč.7,č.34

Předchozí měsíc
Následující měsíc
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
uvedení nového kaplana
uvedení nového kaplana
Frantisek-jaro
Frantisek-jaro
KCMT z dronu jaro
KCMT z dronu jaro
František-zima
František-zima
KCMT- venkovní pohled na terasu
KCMT- venkovní pohled na terasu
KCMT- foto hotel Kupa
KCMT- foto hotel Kupa
sv. František - liturgie
sv. František - liturgie
KCMT z dronu
KCMT z dronu
Velikonoce
Velikonoce
KCMT - liturgie
KCMT - liturgie
KCMT - sál s výhledem na terasu
KCMT - sál s výhledem na terasu
Komunitní centrum Matky Terezy
Facebook Předchozí Další